Новият езиков модел Grok отговаря на въпроси-табу и има чувство за хумор
В началото на ноември 2023 новата компания на Илон Мъск – xAI, представи иновативен езиков модел, базиран на изкуствен интелект.
Моделът носи името Grok и има по-малко ограничения от тези на конкурентните платформи.
Според създателя си, Грок е разработен да отговаря на въпросите на потребителите с доза остроумие, затова „не се препоръчва за ползване от хора, които нямат чувство за хумор“. Също така, за разлика от останалите езикови модели, Грок може да отговаря на пикантни въпроси, които са забранени на конкурентите му.
Повечето комерсиални AI модели, като Chat GPT, следват установени правила, които не им позволяват да генерират съдържание, свързано с теми като секс, насилие или незаконна дейност. Освен това те са проектирани да не проявяват пристрастие и да остават неутрални. Липсата на такива правила би могла да позволи изкуственият интелект да се използва за престъпления, терористични актове и др.
Какво е Grok?

Grok e базиран на езиков модел, наречен Grok-1, който притежава 33 милиарда параметъра. Компанията твърди, че го е разработила за 2 месеца, което е много кратко време за създаването на подобен продукт.
Едно от основните предимства на новия езиков модел на Илон Мъск е това, че използва актуални данни, които получава в реално време от социалната мрежа X (Twitter). В официалната платформа grok.x.ai моделът е представен като “разговорен ИИ за разбиране на вселената“ – сериозна заявка от страна на екипа на Илон Мъск. Според сайта на компанията, Grok е вдъхновен от поредицата Пътеводител на галактическия стопаджия и е разработен “да отговаря на почти всичко; нещо повече – сам да предлага какви въпроси да му бъдат зададени”.
В последната една година големите езикови модели, начело с най-известния от тях – Chat GPT, доказаха своите възможности и потенциал. Тези модели използват огромни количества предварително въведени данни, за да генерират съдържание по зададен въпрос или команда. Те преминават през допълнително обучение от реални хора, което спомага техните отговори да бъдат по-правилни и последователни, както и за да елиминира съдържание, което би могло да е обидно или опасно.
Езиковите модели, разработени от OpenAI, Google и други, отказват да дават съвети за извършване на незаконна дейност, както и мнение по въпроси, които се считат за неприемливи.
Безплатен ли е Grok?
Езиковият модел Grok все още е на етап на ранен достъп, т.е. не е достъпен за всички интернет потребители, а само за верифицирани акаунти на X (Twitter).
В този смисъл, макар официално да е безплатен, Grok може да се използва само от потребители с платени акаунти (X Premium) в социалната мрежа, които започват от 5.63 лева на месец.
Какви са възможностите на Grok?

xAI публикува резултатите от няколко бенчмарк тестове, предназначени да изследват възможностите на големите езикови модели.
Според Андрей Барбу, изследовател от Масачузетския технологичен институт, резултатите се доближават до тези на други популярни модели, базирани на изкуствен интелект. В момента Grok се тества от ограничен кръг потребители на социалната платформа X, а от компанията не уточняват дали планират да направят модела достъпен за всички интернет потребители.
С какво се отличава Grok от другите езикови модели

Основната разлика между Grok и неговите конкуренти като Chat GPT, Microsoft Bing, Google Bard AI и др., се състои в това, че той ще има възможност да дава оценка на надеждността на собствените си резултати и да иска помощ, ако е необходимо. Компанията твърди, че „работи в посока разработване на надеждни предпазни мерки срещу катастрофални форми на злонамерена употреба“.
Grok се отличава от останалите езикови модели с това, че изглежда, ще притежава собствен характер. Според компанията, неговите отговори ще бъдат остроумни и с известна доза чувство за хумор, а някои чувствителни теми, които останалите AI платформи избягват, няма да бъдат табу за него.
Преди пускането на Грок, Илон Мъск пише в социалната мрежа X: „в някои важни аспекти, той е най-доброто, което съществува в момента“. По време на презентацията на езиковия модел, Грок е помолен да даде инструкция, стъпка по стъпка, за приготвяне на кокаин. Той отговаря: „Само един момент да извадя рецептата за домашно приготвен кокаин… понеже със сигурност смятам да ти помогна с това“. Такава ирочнична забележка не бихме получили никога от Chat GPT или Microsoft Bing. Мъск отбелязва, че „Грок обича сарказма“.
Както и останалите езикови модели като Chat GPT, Google Bard AI, Microsoft Bing и др., Grok ще може да се използва в най-различни сфери на бизнеса и науката – за търсене на актуална информация, проучвания, генериране на нови идеи, писане и проверка на програмен код, за копирайтинг и редакция на текст, за различни дейности в областта на маркетинга, рекламата, customer service и др.
Как Chat GPT доведе до създаването на Grok

Илон Мъск бе един от ранните инвеститори в т.нар. генеративно AI. Милиардерът спомогна за стартирането на компанията OpenAI (създател на Chat GPT) като вложи в нея между 50 и 100 милиона долара през 2015. След като през 2018 година той не успя да поеме контрол върху OpenAI, Мъск се оттегли като инвеститор.
Последвалият световен успех на Chat GPT бе съпровождан от честа критика от негова страна, свързана както с потенциалните опасности от развитието на изкуствен интелект, както и с това, че Chat GPT е „прекалено политкоректен“. Междувременно, OpenAI продължава да развива и надгражда Chat GPT, а след последния ъпдейт, чатботът вече разполага с достъп до интернет и актуална информация в реално време, а не само до 2021 година, както беше досега.
Дебютът на неговия собствен езиков модел Grok бе придружен от обещанието за „изкуствен интелект, който да бъде от максимална полза за цялото човечество“. Според неназовани източници, в момента xAI разработва приложение за създаване на код, което ще е базирано на възможностите на Grok.
Тепърва предстои да научим повече за Grok, както и за посоката, в която Илон Мъск планира да го развива.
// Източници
www.x.ai
www.wired.com
www.cnbc.com