Социалната мрежа разширява възможностите за онлайн търговия с Twitter Shops
През изминалата седмица Twitter представи нова функционалност за онлайн пазаруване в платформата, наречена Twitter Shops, която ще позволи на онлайн търговците да създават и управляват колекция от до 50 продукта през своя профил в социалната мрежа.
Въвеждането на новата екстра е знак, че платформата се присъединява към своите конкуренти в разширяването на social commerce възможностите си. През юли 2021 компанията стартира онлайн инструмента Shop Module, който позволява на търговците да показват продукти отгоре в профила си. През ноември Twitter влезе в колаборация с американската верига Walmart, за да излъчи първия по рода си livestream с опция за онлайн пазаруване, чийто водещ бе певецът Джейсън Деруло. Платформата, излъчваща предаването, е генерирала повече от 2 000 000 гледания по време на живото излъчване, но няма данни за увеличението на продажбите вследствие на събитието.

Twitter Shops функцията засега е налична само през приложението за iPhone и е безплатна за използване. Потребителите на платформата могат не само да споделят и коментират продуктите, но и да ги разглеждат под формата на каталог и да пристъпят към онлайн поръчка. Но, за разлика от Shops на Instagram, трансакциите не се извършват вътре в платформата. След като потребителят избере желания продукт и е готов да направи онлайн покупка, Twitter го пренасочва към уебсайта или онлайн магазина на търговеца, а операцията става в in-app браузър, по подобие на новата шопинг функционалност на TikTok.
Twitter Shops се очаква да привлече вниманието на онлайн търговците, като им предоставя възможността да ъплоуднат до 10 000 продукти под формата на csv файл, съдържащ заглавие. описание, цена и др., позволявайки им лесно да избират кои 50 продукта да се показват в туитър профила им. Новият Twitter Shops, както и функционалностите Shop и Live Shopping са достъпни през Shopping Manager менюто на Twitter, където онлайн търговците могат да настроят и управляват продуктите си.

Още след старта на бета тестването в САЩ, стотици компании от ранга на Verizon, ArdenCove и LatingxInPower се възползваха от новите функции на социалната мрежа. И докато Twitter полага сериозни усилия да навлезе в social commerce сферата едва от миналата година, останалите световни мрежи като Facebook, Snapchat и Instagram от години се стремят да монетизират тези опции в своите платформи. Висок старт на този онлайн търговия, разбира се, даде Covid пандемията, която принуди милиони хора да останат по домовете си, разчитайки изцяло на интернет за пазаруване, забавление и социализация. Благодарение на пандемията, границата между тези три понятия се разми почти напълно, превръщайки шопинга в забавление и възможност за социализиране.
Голямо предизвикателство пред Twitter е да се позиционира като платформа за онлайн пазаруване, имайки предвид предимно текстовото съдържание в социалната мрежа. Според последни изследвания потребителите пазаруват най-много през Instagram чрез изображения и видеоклипове на продуктите, а в последните месеци – и чрез клипове в TikTok. Тъй като TikTok е платформа, стимулираща бързото създаване и вирусно разпространение на трендове, шансовете за спонтанна покупка в тази социална мрежа са много по-големи, отколкото в останалите с шопинг функции.
Според данни, изнесени от TikTok, през февруари 2022, 48% от тиктокърите поне веднъж са закупили продукт, след като са го видели в платформата, а 67% от тях са направили онлайн покупката в момент, в който не са планирали да пазаруват онлайн, и без предварителни проучвания.

Въпреки естественото развитие на Twitter към social commerce платформа, конкуренцията с „професионалисти“ като Snapchat, Facebook и TikTok със сигурност поставя множество предизвикателства пред компанията. Едно е сигурно – social commerce е бъдещето на социалните мрежи.