Тийнейджърите го обичат. Възрастните не го разбират. Междувременно ТикТок чупи рекордите по популярност като създава собствена социална ниша
Мобилното приложение ТикТок стартира в Китай под името Douyin през септември 2016 г. със сравнително семпла концепция – споделяне на видео клипове с продължителност от 15 или 60 секунди. TikTok реално е версия на Douyin предназначена за потребители извън Китай – по този начин ByteDance съумява да излезе на международния пазар без да нарушава местното законодателство, свързано с мобилните приложения.
Тематиката на ТикТок е свързана предимно с танци или липсинк върху популярни хитове, като потребителите имат избор измежду хиляди песни, филтри и специални ефекти. Други видеа, които са особено популярни в платформата, са комедийните клипове и предизвикателствата или т.нар. чаленджи.
ТикТок е най-бързо разрастващата се социална мрежа в последното десетилетие и макар да е далеч от интересите и разбиранията на повечето милениъли, нейното влияние върху Gen-Z поколението далеч не е за подценяване. През 2021 година ТикТок е най-популярното приложение на света, има повече от 3 милиарда изтегляния и е налично на 75 езика.
Кой използва TikTok

Към септември 2021 г. ТикТок има около 1 милиард активни потребители на месец, което представлява растеж за компанията от 45% в сравнение с юли 2020 г. Социалната мрежа се отличава с много по-млада аудитория в сравнение с останалите платформи – 60% от тиктокърите са на възраст 16-24 години и се отнасят към Gen-Z поколението.
В САЩ, 32% от активните ТикТок потребители попадат във възрастовия диапазон от 10-19 години.
Ангажираност на TikTok потребителите
Със средно 52 минути на ден, прекарани в приложението, ангажираността на потребителите в тази платформа е завидно висока спрямо нивото на задържане на вниманието върху съдържание в останалите социални мрежи.
Добър пример за user engagement е този видео клип, който Дженифър Лопез публикува едновременно в Twitter и TikTok. При 45 милиона последователи в Туитър, клипът има 1.8 милиона показвания (4% от последователите са гледали видеото). В TikTok, при само 14 милииона последователи към Ноември 2021, клипът е гледан над 166 милиона пъти. Това е показателно за viral потенциала, който притежава платформата.
От началото на пандемията досега времето, прекарано в социалната мрежа, се е увеличило драстично. Влиянието на платформата е толкова силно, че когато дадена песен е trending в TikTok, тя става trending и в Spotify.
Приложението използва изкуствен интелект и machine learning за да показва най-оптималното съдържание на всеки потребител – технология, която отличава ТикТок от останалите социални мрежи. Именно затова е възможно да изгубите цели часове в гледане на видеа – платформата е изцяло базирана на алгоритъм, чиято единствена задача е да открива точните за нас клипове и да ангажира вниманието ни възможно най-дълго.
Професия Тиктокър

Да работиш „тиктокър“ официално може да се класифицира като професия, и то доста доходоносна. ТикТок нарича потребителите, които създават съдържание, с артистичното „creators“ и всъщност плаща до 500 долара на различни популярни инфлуенсъри, за да създадат акаунт и да започнат да публикуват видео клипове.
В TikTok Creators Marketplace пък компаниите могат да търсят и да се свързват с тиктокъри, подходящи за промотиране на техните брандове и продукти. Всичко това е част от добре планираната стратегия на ByteDance за монетизиране на приложението, а поради нарастващата му популярност и насоченост към Gen-Z аудиторията, която обича модата, забавленията и скъпите технологии, рекламните кампании в ТикТок имат впечатляващи бюджети, но ефектът от тях е много по-осезаем и с в пъти по-голяма възвращаемост, отколкото в останалите социални платформи.
Като доказателство за това как се изкарват пари от ТикТок съдържание, през 2020 г. списание Форбс публикува списък с най-добре платените инфлуесъри и цифрите са наистина впечатляващи.
На първо място в списъка с най-богатите тиктокъри на света е Addison Rae Easterling с приход от 5 милиона долара. Студентката от Луизиана, с опит като професионален танцьор, качва в платформата денс видеа, които толкова допадат на аудиторията, че до края на октомври 2020 Адисън вече има фен база от над 1 милион последователи. През декември тя напуска университета, за да следва кариерата си на инфлуенсър. Следва обичайният сценарий – продажба на собствен мърчандайз, спонсорирани видеа за модни брандове и спортни марки, ТВ реклами, както и собствен подкаст в Спотифай.
Интересно ще е да проследим класацията на Форбс за 2021 година. През 2020 ТикТок има приходи от 1.9 милиарда долара, което е 457% увеличение спрямо 2019 г. Ако растежът се задържи на същото равнище, за 2021 това би означавало годишен приход от над 8 милиарда долара.
Приходи от TikTok
2017 63 млн долара
2018 150 млн долара
2019 350 млн долара
2020 1.9 милиарда
Как да популяризираме своя бизнес в ТикТок

Потенциалът за промотиране на бранд или продукт в ТикТок е безкраен, но това, което компаниите бързо разбират, е че в тази платформа класическите маркетингови похвати нямат особен ефект. Потребителите искат да се забавляват и нямат никакво желание да гледат реклами, затова видеата с директни рекламни послания няма да спечелят тяхното внимание и одобрение. Основната цел на TikTok маркетинга не е да продава, а да изгради доверие към бранда – именно с тази стратегия навлизащите в платформата компании ще постигнат успех.
Качествено ТикТок съдържание
Тикток профилът на @starbucks е любим мой пример за social media marketing на бранда. Видеата, които Старбъкс публикуват, са семпли и идейни. Редуват „имиджови“ клипове на различни продукти от менюто и видеа „по сценарий“. Водят различни рубрики, като например серия от fun facts с техни баристи. За 50-тата си годишнина марката пък репоства пожелания за рождения им ден от популярни личности. Всички видеоклипове са позитивни, раздвижени или със забавен плот туист. Ако съществуваше наръчник за поддържане на успешен бизнес ТикТок профил, то Старбъкс със сигурност щеше да е авторът.
Когато създаваме съдържание за ТикТок, приоритет трябва да е аудиторията и това, което тя намира за интересно. Към темите на клиповете може да се подходи така, както се подхожда към темите за блог постове. Какво обича нашата аудитория, кое ѝ е интересно и ще ѝ задържи вниманието, кои теми я вълнуват и забавляват – отговорим ли си на тези въпроси, идеите ще дойдат сами. Експериментирайте с видеата, които създавате, като им добавите ТикТок ефекти или анимация. Има много ефекти с добавена реалност, които дават възможност за интеракция с виртуални предмети или променят външния вид на хората в клипа. След занимане на видео следва пост-продукцията, като на тази стъпка в приложението има богат избор от звукови и визуални ефекти.
Използването на хаштагове и изборът на подходящ cover за клипа спомагат да привлече повече внимание. А в тази статия говорим за това кои са подходящите часове от деня за публикуване на съдържание в ТикТок.
Сътрудничество с ТикТок инфлуенсъри

Според скорошно изследване 82% от интернет потребителите взимат решения за покупка, повлияни от интернет. А 70% от тийнейджърите биха се доверили на инфлуенсър от социалните мрежи повече, отколкото на известна личност.
До 2022 година се очаква инфлуенс маркетинг браншът да достигне приходи от 13.8 милиарда долара, което прави професията „инфлуенсър“ част от пазарна индустрия с огромен потенциал. Ето защо изборът на инфлуенсър за рекламно лице на бранд или продукт в ТикТок е инвестиция, която ще се изплати многократно, но при 2 условия: първо, бранд аудиторията да е активна в TikTok, и второ – да изберем правилно подходящия инфлуенсър. Логичният избор е популярен тиктокър, който целевата група харесва и следи.
Именно тук TikTok Creators Marketplace ще бъде от голяма помощ, тъй като тази функция предлага списък с инфлуенсъри и дава информация за демографията на техните последователи, като по този начин може да се определи дали конкретен тиктокър е подходящ за аудиторията на бранда.
Активиране на TikTok PRO акаунт
Активирането на ТикТок бизнес акаунт, или т.нар. ПРО акаунт, който поне засега е безплатен, има допълнителна опция за анализ на видеата ни в приложението, както и на поведението на нашите последователи. С помощта на тези данни можем да определим кои клипове се представят по-добре от останалите и да дефинираме по-ясна посока на развитие на акаунта.
Секцията Followers Analytics разкрива повече за интересите на аудиторията ни, като показва в кои часови диапазони е онлайн и какво друго гледа, освен нашите клипове. Тази информация може да насочи и към подходящ инфлуенсър за рекламните цели на бранда.
Следене на трендинг хаштаговете
Това е една от добрите практики за ТикТок съдържание, която води до увеличаване на фен базата. В по-голямата част от времето из TikTok се въртят определени популярни хаштагове. Споделянето на видео с този хаштаг увеличава шансовете му да достигне до по-широка аудитория и да привлече нови последователи. За да разберем кои хаштагове трендват в момента, най-лесният начин е да се използва търсачката в ТикТок или т.нар. discovery page.
Платена реклама в ТикТок– TikTok Ads

Както останалите социални мрежи, така и ТикТок има опция за платена реклама. С помощта на TikTok Ads Manager създаването на рекламите е максимално улеснено, като следва няколко стъпки. Макар цената на платената реклама в ТикТок да надвишава тази на Facebook и Instagram, не трябва да пропускаме няколко ключови моменти:
- Все още е малък броят на компаниите, които използват платена реклама в ТикТок;
- Потребителите не са се наситили на такъв тип реклама в приложението;
- Ако продуктът таргетира тийнейджъри, рекламата в ТикТок ще има нужда от много по-малко импресии, за да привлече внимание. По този начин, високият на пръв поглед бюджет за реклама всъщност ще се израходи много по-ефективно, отколкото в други социални мрежи.
Таргетирането на аудиторията на рекламата е много подробно и, използвано правилно, може да превърне платената реклама в мощен инструмент за увеличаване на продажбите.
Един от видовете ТикТок реклама е Brand Takeover – когато потребителят отвори приложението, на цял екран се зарежда 5-секундна статична или анимирана реклама, която линква към страницата на рекламодателя или към неговия ТикТок акаунт. Броят рекламодатели на ден е силно ограничен за отделните държави и една такава кампания може да достигне бюджет до 50 000 долара.
In-feed Native Video рекламите са рекламни клипове, които се стартират автоматично между отделните видеа, които потребителите гледат, като тези клипове също водят към определено URL. Според някои рекламни агенции, една импресия на такава реклама може да достигне 10 долара.
Начало на TikTok онлайн търговията

Очаква се съвсем скоро инфлуенсърите да могат да продават собствен мърчъндайз вътре в самата социална мрежа. Това е сигнал, че ByteDance смята да се развива в посока онлайн търговия, както и че в близко бъдеще ТикТок инфлуенсърите не само ще могат да препоръчват дадени продукти, но и директно да ги продават.
Дотогава, най-лесният начин за продажби през ТикТок остава да свържете акаунта си с този в платформата Spreadshop.
Хаштаг предизвикателства
Идеята на хаштаг предизвикателствата е рекламна кампания, обединена около конкретна тема. Брандът насърчава последователите си да снимат и качат видео, което отговаря на темата или е свързано с използване на даден продукт. Това може да е под формата на конкурс или състезание. Целта е предизвикателството да стане вайръл, а клиповете да споделят възможно най-много. Брандираният хаштаг пък помага на тиктокърите да откриват и споделят видеата, свързани с предизвикателството.
Пример за такова предизвикателство е #pepsicanbalance – потребителите на ТикТок са предизвикани да заснемат клип, в който балансират кенче Пепси. Продуктът става главен герой в приключенията на тиктокърите под звуците на специална песен, пусната от Пепси за чаленджа.
Giveaway томболи с подаръци
Това е рекламен похват, широко популяризиран от Instagram. Giveaway, или буквално „раздаванка“, обикновено представлява томбола с награди. За да участват, потребителите обикновено трябва да последват TikTok акаунта, да споделят дадено видео или да заснемат клип на определена тема. Както във Facebook и Instagram, така и в TikTok, този похват в повечето случаи е като бърз въглехидрат, защото напомпва акаунта с последователи със слаба лоялност към марката
Насърчаване на потребителската активност
Когато реагираме положително или репостваме видеа, в които потребителите използват или говорят за нашия бранд или продукт, стимулираме аудиторията да участва, за да спечели популярност и същевременно увеличаваме доверието към търговската марка. Интересните активности, свързани с ползване на даден продукт, карат последователите да желаят да го притежават, за да могат да участват и да бъдат приети сред останалата част от ТикТок общността.
Бранд колборации
Добър подход за по-широка експозиция на търговската марка е колаборацията с инфлуенсър или с друг бранд, с който имат допирни точки и съответно, припокриващи се аудитории. Основната цел да тези партньорства е да създаде шум около двата бранда чрез споделяния на техните ТикТок видеа. Характерно за колаборацията с инфлуенсър е, че не препоръчва директно продукта, а тук по-скоро говорим за продуктово позициониране или спонсорство.
Пример за такава колаборация е между немския 20-годишен тиктокър Оливър Делфендал, по-известен в мрежата като DYMA, и Adidas Originals. Във видео, което той качва в ТикТок, разказва за нещата, които е правил като малък, и кани последователите си да споделят своите любими неща от детството. Фокусът в клипа е върху новия модел ZX на Адидас, който германецът носи. Видеото е гледано над 500 000 пъти и достига ниво на ангажираност от 17%.
Тепърва предстои целият рекламен потенциал на ТикТок да се разгърне. Със сигурност екипът на социалната мрежа ни е подготвил много нови изненади и функционалности за 2022 година.
Източници :
https://www.statista.com/statistics/1267892/tiktok-global-mau/
https://businessofapps.com
https://wallaroomedia.com/blog/social-media/tiktok-statistics/
https://brandastic.com/blog/what-is-tiktok-and-why-is-it-so-popular/
https://www.collabary.com/blog/tiktok-tank-august2020/