Границата между забавлението и пазаруването става все по-незабележима
Последният ъпдейт на Snapchat включва нова шопинг функционалност, която е поредна крачка на приложението към онлайн търговията. В последните години компанията Snap Inc., притежаваща социалната платформа, последователно и упорито работи в посока на монетизиране на потребителската ангажираност чрез директни продажби през Snapchat.

Първоначалните тестове на новите shopping филтри се провеждат в колаборация с козметичните марки Ulta Beauty и MAC Cosmetics и показват положителен резултат – с помощта на филтри с добавена реалност брандовете могат да представят на потребителите свои продукти и да ги насочват директно към продуктовите си каталози. Според данните на Ulta, новата функционалност на Snapchat генерира приходи от 6 милиона долара и 30 милиона виртуални продуктови проби само за 2 седмици. Shopping филтърът на MAC е пробван 1.3 милиона пъти, а покупките от жени са се увеличили 17 пъти, според данните, публикувани от Snapchat.
Може да се каже, че социалната платформа навлиза в нова e-commerce ера – вместо двуизмерни изображения на стоки, потребителят вече може да бъде „изкушен“ от виртуално изпробване на козметични продукти.
Ефектът е удивителен – пасивният интернет зрител се превръща в активен и ангажиран потребител, а скоро след това и в купувач. С помощта на технологиите за добавена реалност потребителят има възможност да преглежда 3D изображения на продуктите и с потупване да променя зрителния ъгъл, карайки ги буквално „да оживяват“ в ръцете им.
Не е изненадващо, че последните Snapchat ъпдейти са насочени именно към стимули за онлайн продажби – в последните 2 години огромна част от продажбите към крайни клиенти премина онлайн, в резултат на ограниченията, наложени от Covid пандемията. При Facebook, Instagram и TikTok основният фокус също е върху развитието на social commerce функционалностите.
Крайната цел е пълното сливане на понятията „общуване“, „забавление“ и „пазаруване“, докато потребителят не започне да ги възприема като синоними – „пазарувам, значи общувам и се забавлявам“.
И докато по-старите поколения все още успяват да разграничат термините, то за Gen Z поколението social commerce приложенията са естествен начин на взаимодействие с мрежата. Според изследване на forrester.com 20% от Gen Z поколението поне веднъж седмично извършва онлайн покупка в социална мрежа, без да излиза от нея. Основните предизвикателства пред социалните платформи са да намалят потребителското колебание и недоверие – изследването показва, че само 10% от потребителите имат доверие на социалните мрежи за опазване на личните им финансови данни.
Лидер по брой потребители на social commerce услуги, изненадващо, е Китай. Въпреки ограничения достъп до определени услуги и приложения, китайският онлайн пазар е в невиждан възход. Според проучване на eMarketer, през 2021 година китайските интернет потребители са увеличили онлайн покупките си през социални мрежи с 36% до рекордните 363 милиарда долара – числа, които са истинско вдъхновение за американските social network компании.
С новите shopping филтри Snapchat е една стъпка по-близо до превръщането на онлайн пазаруването в забавна игра, която може да хипнотизира потребителите и да ангажира вниманието им с часове. Новите Shopping Lenses позволяват на снапчатърите да пробват хиляди различни продукти от червила и спирали за очи до дрехи, обувки и аксесоари.
Това не е просто онлайн пазаруване, а истинско шопинг изживяване – персонализирано, лесно и интересно. Според данните на Snapchat, юзърите използват филтри с добавена реалност 6 милиарда пъти на ден, а 93% от тях биха ги използвали за пазаруване. Продуктите са достъпби за виртуален тест директно върху лицето на потребителя и се представят заедно с цялата необходима информация за цени, цветове и размери, директно от доставчика.
Със сигурност social commerce филтрите на Snapchat ще отворят цяла вселена от нови маркетингови стратегии на брандовете, които обичаме. Разбира се, стандартното представяне на продуктите в интернет ще продължи да бъде чрез вдъхновяваща продуктова фотография и качествени продуктови описания.
Ако имате нужда от съдействие за създаване на текстове и продуктови описания
за Вашия онлайн магазин или страница в социалните мрежи – свържете се с мен.
Източници //
https://newsroom.snap.com/ar-shopping
https://www.forrester.com/
https://www.emarketer.com/