В приложението Threads, собственост на Марк Зукърбърг, вече са се регистрирали над 100 милиона акаунта
На 5 юли 2023 година Meta, компанията-майка на Facebook, Instagram, Oculus и WhatsApp, представи последното си „изобретение“ в сферата на социалните медии – Threads. Марк Зукърбърг официално обяви, че Threads ще бъде алтернатива на Twitter – социална мрежа и микро-блог услуга за публикуване на кратки текстови съобщения.
Новият продукт на Meta в момента е наличен в 100 държави, където набира огромна популярност – само за първите 4 часа след старта в Threads са се регистрирали 5 милиона потребители, а до сутринта на следващия ден те вече наброяват повече от 30 милиона.
BBC нарече новата социална мрежа „Убиецът на Twitter“, а дали тази мрачна прогноза ще се сбъдне – предстои да разберем.
Какво е Threads?

Threads е безплатна, базирана на текст социална мрежа, собственост на Meta.
Според компанията-собственик, Threads е „разработен като пространство, в което общностите се събират, за да обсъждат всички теми, които ги интересуват – от това, което ги вълнува днес, до онова, което ще бъде актуално утре. Можете да следвате и директно да се свързвате с любимите си създатели на съдържание и с други, които обичат същите неща – или да изградите собствена база от лоялни последователи, с която да споделяте своите идеи, мнения и креативност.“
Threads е приложение, разработено от екипа на Instagram, в което могат да се публикуват текстови статуси и да се водят публични дискусии. Потребителите могат да се логнат със своя Instagram акаунт и да публикуват постове, наречени тредове (threads), с дължина до 500 символа, като включат в тях изображения, линкове и видеа с продължителност до 5 минути.
Кой може да използва Threads?

Новото приложение на Meta е достъпно за потребители на iOS и Android в 100 държави по света. Те трябва да разполагат с акаунт за Instagram, с който да се логнат в Threads.
След като създадат акаунта си, могат да изберат дали да последват същите хора, които вече следват в Instagram (стига тези юзъри да разполагат и с Threads акаунт) или да последват нови такива.
Логването с Instagram акаунта е удобство, но има една важна особеност – ако потребителят впоследвие реши, че иска да изтрие своя Threads профил, ще се наложи да изтрие и профила си в Instagram.
До този момент Threads няма desktop версия, тоест може да използва само през мобилно устройство.
Къде е достъпен Threads?
Новата платформа Threads е налична в 100 държави, сред които САЩ, Канада, Великобритания, Австралия, Нова Зеландия и Япония.
Въпреки, че интересът към социалната мрежа е огромен, за момента тя не е достъпна в рамките на Европейския съюз поради регулаторни проблеми. Държавите-членки на ЕС към настоящия момент нямат достъп до Threads заради „сложността при спазването на някои от законите, които влизат в сила през следващите година“, коментира Адам Мосери, изпълнителен директор на Instagram.
Вероятно става дума за Закона за цифровите пазари (Digital Markets Act – DMA). Този закон представлява съвкупност от правила за конкурирането на световните лидери в дигиталните услуги (digital gatekeepers), което включва и технологични гиганти като Meta.
Съгласно DMA, тези компании не трябва да дават предимство на своите услуги в собствените си платформи и са длъжни да вземат мерки техните платформи за изпращане на съобщения да са съвместими с тези на конкурентите.
Решението на Meta да отложи пускането на Threads на територията на ЕС е следствие от изискванията и регулациите на закона. Тези правила, според ЕС, са необходими, за да се позволи на нови и по-малки играчи да могат да навлязат на дигиталния пазар.
В кои страни Threads е забранен?

Китай забрани достъпа до платформата Threads чрез системата за цензура Great Firewall. В Китай са забранени също Google, YouTube, Facebook, Instagram, Viber и редица други популярни западни социални мрежи.
Threads има забрана също и в Русия, Северна Корея и Иран, където в сила е държавна цензура.
Кой вече използва Threads?

Сред новорегистрираните акаунти откриваме световни брандове като Netflix, HBO, Billboard и др. Редица известни личности от шоубизнеса, сред които Ким Кардашиян, Опра, Гордън Рамзи, Шакира и Сара Джесика Паркър също вече разполагат със собствени профили. Интересът на звездите към новата социална мрежа като част от тяхната маркетингова стратегия е добър показател за нейния потенциал.

Други популярни имена, които са създали акаунти в Threads, са Селена Гомез, Кейти Пери (която е сред хората с най-много последователи в Twitter), както и компании като McDonald’s, Nike и Fenty (собственост на певицата Риана).
Новата платформа приветства и акаунтите на новинарски медии като The Washington Post, The New York Times и Wall Street Journal.
Най-много фенове в Threads съвсем скоро след старта на приложението имаше известният ютюбър MrBeast, който изпревари акаунта на Марк Зукърбърг и стана първият профил в мрежата, достигнал 1 милион последователи. MrBeast бързо бе задминат от Ким Кардашиян и Селена Гомез по брой последователи. Регистрацията на акаунти в социалната мрежа прогресира с такива темпове, че все още е рано да се каже кой ще спечели титлата за най-много последователи в Threads.
Разбира се, Илън Мъск не е сред лицата с акаунти в Threads.
Нека не забравяме, че това не е първата социална мрежа на Meta и на практика тя не стартира с нулев брой потребители. Компанията се възползва от вече наличните над 2 милиарда Instagram юзъри, за да набере скорост. Връзката с Instagram е не само технологично улеснение за потребителите, но и стратегически ход за подпомагане на броя на регистрациите да набъбне бързо.
Как изглежда новото приложение Threads?

Джеймс Клейтън, кореспондент по технологиите в Северна Америка към BBC, определя приликата между Threads и Twitter като толкова голяма, че не може да не се запита дали това не е плагиатство от страна на Meta. Според Клейтън дизайнът на Threads е „почти идентичен с този на Twitter“ – социалната мрежа за микроблогинг, която от октомври 2022 е собственост на Илън Мъск, или по-точно, на компанията X Holding, притежавана изцяло от него.
Както нюзфийдът, така и начинът на споделяне на постове изглежда изключително познато. Това не е първият път, в който Марк Зукърбърг копира други приложения – функцията Facebook Reels, например, е заимствана от конкурента TikTok.
Прилики и разлики между Threads и Twitter

Една от съществените разлики между Twitter и Threads е нюзфийдът – при Twitter са налични два нюзфийда – един с препоръчани туитове и втори със съдържание само от последваните от потребителя туитър акаунти. Threads, от своя страна, разполага само с един общ нюзфийд, който смесва съдържание от последвани и препоръчани профили. Както и при останалите социални мрежи на Meta, алгоритмите на Threads изследват поведението на потребителите и дават препоръки на база техните интереси – къде успешно, къде – не чак толкова.
Освен очевидните визуални и функционални прилики с Twitter, Threads си прилича с него по още нещо – потребителите могат да верифицират профилите си със синьо тикче срещу определен месечен абонамент.
Друга прилика е, че в Threads, както и в Twitter, потребителите използват символ „сърце“, за да харесват постовете на останалите.
Има известна разлика в наименованията на функционалностите – например, retweet-овете се наричат repost-ове, а вместо туитове (tweets), в новата платформа имаме тредове (threads). Всички тези сходства между двете платформи станаха повод адвокати от Twitter да изпратят до Meta писмо, в което заплашват със съд заради нарушени права на интелектуална собственост. В писмото компанията заявява, че Meta „участва в системно, умишлено и незаконно присвояване на търговски тайни и друга собственост на Twitter“.

Както самият Зукърбърг го определя, Threads все още е в „първоначалната си версия“ и според Джеймс Клейтън платформата действително изглежда базова, макар да работи добре. Тази версия, обаче, явно е достатъчна, за да провокира Илън Мъск да публикува саркастичен туит по повод обявяването на старта на Threads. Междувременно, Зукърбърг е доволен от резултатите, които платформата постига. „Това е на-добрият старт, на който можехме да се надяваме!“ коментира той в тред от личния си акаунт в новата социална мрежа.
Twitter твърди, че през последната година Meta е наела десетки техни бивши служители, част от които „са имали и продължават да имат достъп до търговски тайни и друга конфиденциална информация“. Компанията на Илън Мъск смята, че Meta тенденциозно е назначила същите тези служители да изкопират и разработят за няколко месеца конкурентното приложение Threads в нарушение на държавните и федерални закони в САЩ. По-късно през същата седмица Илън Мъск заяви в туит, че „конкуренцията не е проблем, но измамата е“.
Кога приложението Threads ще бъде достъпно в България?

Като държава-членка на ЕС, България е една от страните, които засега нямат достъп до новата социална мрежа. Въпреки това интересът към платформата е толкова голям, че някои европейски компании успяха да се сдобият с профили в Threads, макар да се намират в ЕС.
Ако Meta намери начин да разреши проблемите, които среща с регулациите на Закона за цифровите пазари, това на теория ще направи възможно пускането на Threads в страните от Европейския съюз, включително и България. Дотогава, интернет потребителите са открили начин да използват приложението с помощта на VPN.
Ако тази статия Ви е харесала и имате нужда от копирайтинг услуги и създаване на съдържание за фирмен блог, уебсайт или социални мрежи – свържете се с мен за съдействие и повече информация.