Как се използва ChatGPT през 2023: Последна статистика, данни и трендове

Всеки ден милиони потребители и бизнеси прибягват до функциите на безплатната платформа на OpenAI, за да оптимизират работата си

Откакто стартира на 30 ноември 2022 година, ChatGPT предизвика истински фурор и само за дни се превърна в една от най-обсъжданите теми в интернет. Виртуалният асистент, базиран на изкуствен интелект, е разработен от OpenAI и е безплатен за използване.

Приложенията на платформата изглеждат безкрайни. ChatGPT се използва за създаване на текстово съдържание, включително рекламни текстове, блог статии, есета и др., както и за:

  • Редакция на готови текстове;
  • Превод на голям брой езици;
  • Генериране на нови идеи;
  • Планиране на различни процеси;
  • Проучвания по конкретни теми;
  • Писане на програмен код;
  • Отговор на поставени въпроси;
  • Синтезиране на информацията по дадена тема;
  • Обучение;
  • Бизнес кореспонденция;
  • Обслужване на клиенти, и др.

Повече за предимствата и функциите на ChatGPT можете да прочетете в тази статия.

ChatGPT 2023: какво ново

OpenAI представи абонаментен план за виртуалния асистент, при който, срещу месечна такса, потребителите имат възможност да се възползват от пълната функционалност на GPT 4 технологията. GPT 4 интерпретира както текст, така и изображения, и превъзхожда модела GPT 3.5 във всяко отношение.

Но кои всъщност са тези потребители и какъв е техният демографски профил и интереси?

Статистика за ChatGPT

1. Към април 2023 ChatGPT се използва от над 173 милиона активни потребители.

2. Потребителската база расте с невиждани темпове – броят на акаунтите се е увеличил до 100 милиона души само за 2 месеца от стартиране на платформата, което представлява растеж от 9900%. Това е удивително, имайки предвид, че на Facebook са били необходими 4,5 години, за да достигне 100 милиона потребители, на X (Twitter) – 5 години, а на Netflix – цели 18 години. Дори изключително популярната социална мрежа TikTok стига 100 милиона потребители 9 месеца след старта си – 7 месеца повече от ChatGPT.

Кой и как използва ChatGPT

chatgpt как се ползва, chatgpt на български, chatgpt безплатно, chatgpt команди, chatgpt статистика 2023, нови функции chat gpt

3. Сайтът на ChatGPT има 1 милиард посещения месечно.

4. От тези посещения, 88% са директен трафик, а 4,22% са генерирани през социалните мрежи.

5. Трафикът към платформата от социални мрежи се генерира предимно от YouTube (58,07%). Следват го WhatsApp Web и Facebook.

6. Според някои изчисления, ChatGPT получава 10 милиона заявки на ден.

7. Потребителите на ChatGPT са преобладаващо мъже – 59.67%, спрямо 40,33% жени.

8. Над 60% от потребителите на ChatGPT са на възраст от 18 до 34 години. Други 30% попадат в групата 18-24 години.

9. Степента на отпадане (bounce rate) на ChatGPT е 41,8 %.

10. Средното време, което потребителите прекарват в платформата, е 4 мин. 32 сек.

На какъв език е ChatGPT

chatgpt как се ползва, chatgpt на български, chatgpt безплатно, chatgpt команди, chatgpt статистика 2023, chatgpt онлайн

11. Платформата се използва основно на английски език. ChatGPT разбира и поддържа 95 други езика, включително български, френски, испански и китайски.

12. От програмните езици ChatGPT може да създава код най-вече на Python, но освен него разбира и JavaScript, C++, C#, PHP, TypeScript, Java, SQL, Shell и Ruby.

Какви са печалбите от ChatGPT

13. Очаква се до края на 2023 година платформата да донесе 200 милиона долара приходи. OpenAI печели предимно от продажба на API, абонаменти за премиум акаунти (ChatGPT Plus) и обучителни пакети.

14. Прогнозата за 2024 година е за годишни приходи от 1 милиард долара.

Колко струва ChatGPT

15. От другата страна, разходите на OpenAI за поддръжка на ChatGPT възлизат на 700 хиляди долара на ден.

16. Според изпълнителния директор на OpenAI, Сам Алтмън, един чат с ChatGPT струва само няколко цента.

17. Самата компания OpenAI се оценява на 29 милиарда долара. В нея работи екип от 300 души.

В кои държави има ChatGPT

18. ChatGPT се използва в 161 страни, които представляват 82% от населението на планетата.

19. ChatGPT не е достъпен в Северна Корея, Иран, Китай, Русия, Украйна, Беларус, Венецуела, Афганистан, Куба и някои африкански държави. Причината за това са различни местни регулации, както и държавна цензура.

20. Най-голям процент от потребителите на ChatGPT се намират в САЩ (15,22%), следвани от Индия (6,32%), Япония (4,01%) и Канада (2,75%).

Как да различим текст, писан от ChatGPT

21. 53% от потребителите не успяват правилно да разграничат текстовете, писани от изкуствен интелект.

22. OpenAI разработиха платформа за анализ на текстове, наречена AI Text Classifier, но дори техният класификатор не даваше достатъчно ясен отговор дали даден текст е писан от изкуствен интелект или от реален човек. В момента тази платформа не е достъпна.

Безплатен ли е ChatGPT

23. ChatGPT е напълно безплатен и достъпен онлайн на български език.

24. Премиум версията ChatGPT Plus е достъпна срещу месечен абонамент от 20 долара и предлага на потребителите допълнителни екстри като турбо режим, при който изпълнението на заявките става по-бързо.

Как работи ChatGPT

chatgpt как се ползва, chatgpt на български, chatgpt безплатно, chatgpt команди, chatgpt статистика 2023, chatgpt онлайн, как работи чат гпт

25. GPT 4 технологията проявява „първи искрици на общ изкуствен интелект (AGI)” и се справя по-добре от 90% от хората с тестове от международни олимпиади по математика и билогия, както и с изпита по право в САЩ (т.нар. Bar Exam, един от най-трудните изпити в САЩ). ChatGPT е взел успешно и изпита за лекари в САЩ, както и държавния изпит за магистри по бизнес администрация на бизнес училище  Уортън към университета в Пенсилвания.

26. За обучението на ChatGPT е използвана база данни от 300 милиарда думи. Те са били в размер от общо 570 гигабайта и са включвали съдържание от обходени уеб страници, страници от Уикипедия, книги и др.

27. Обучението на ChatGPT е базирано на модела RLHF – „обучение, подсилено с човешка обратна връзка“. В самото начало, по време на тренировките на ChatGPT, реални хора влизат в ролята на AI инструктори и оценяват отговорите му като „грешни“ или „правилни“ като по този начин му помагат да се усъвършенства.

28. Моделът GPT 3 е обучаван по 175 милиарда параметъра, докато GPT 4 е обучаван по над 1 трилион параметъра.

29. Моделът взима под внимание предходни текстови команди на потребителя и използва информацията при последващата комуникация с него.

30. ChatGPT е трениран да отхвърля неуместни заявки от потребители.

За какво се използва ChatGPT

chatgpt как се ползва, chatgpt на български, chatgpt безплатно, chatgpt команди, chatgpt статистика 2023, нови функции chat gpt

31. ChatGPT ежедневно улеснява работата на милиони ученици, учители, програмисти, копирайтъри, преводачи, журналисти, рекламни агенции, агенции за дигитален маркетинг и още много специалисти в най-различни сфери и професии.

32. Смята се, че през 2023 година ChatGPT ще окаже влияние върху работата на над 300 милиона души.

33. Широкото приложение на ChatGPT го прави полезен дори за хакерите – те го използват за създаване на фишинг съобщения, писане на зловреден код и разработване на malware скриптове за дарк уеб.

34. Друга незаконна дейност, за която се използва платформата, е фалшифициране на документи – асистентът може да бъде накаран да напише статия на медицинска тема или да изготви юридически документи, които изглеждат реални без действително да са писани от юрист.

35. Според проучване на Blackberry, 51% от IT специалистите прогнозират, че до края на 2023 ще станем свидетели на успешна кибератака, извършена с помощта на ChatGPT.

36. ChatGPT е добър имитатор – може да пише в стила на известни автори, стига това да бъде зададено в текстовата команда.

Ново от ChatGPT

chatgpt как се ползва, chatgpt на български, chatgpt безплатно, chatgpt команди, chatgpt статистика 2023, нови функции chat gpt

37. Последният ъпдейт на платформата през август 2023 позволи на потребителите с безплатен достъп също да използват функциите на технологията GPT 4, като лимитът на заявките е 50 съобщения на всеки 3 часа.

38. ChatGPT вече показва на потребителите примерни текстови команди (text prompts), за да им даде идеи как да работят по-лесно и ефективно с платформата като се възползват от пълния ѝ потенциал.

39. ChatGPT вече предлага и предикативни отговори, една функционалност, подобна на тази на Bing.

40. Добавени са комбинации от клавиши на клавиатурата (keyboard shortcuts) за улеснение.

41. Друга новост при ChatGPT e, че интерпретаторът на код вече поддържа ъплоуд на до 10 файла. Този интерпретатор е достъпен само за потребителите на ChatGPT Plus и позволява четенето на програмен код от файл. След като получи достъп до файла, ChatGPT може да анализира и редактира данни, да създава графики и визуализации, и да извършва математически операции.

42. Потребителите вече могат да изключват историята на подаваните към асистента текстове, а също така и да спрат опцията за използване на тези текстове за обучение на ChatGPT. Тези функционалности се управляват от меню Settings à Chat History & Training.

43. Едно от последните допълнения към ChatGPT е дългоочакваният плъгин за Canva.

Инвестиции в ChatGPT

43. Огромният потенциал на платформата в различни бизнеси и индустрии успя да привличе вниманието на сериозни инвеститори. Един от тях е Microsoft, който вече е вложил 1 милиард долара в OpenAI и официално е потвърдил допълнителна инвестиция от още 10 милиарда в компанията.

44. Microsoft вече отчита възвращаемост на инвестицията си – след интеграцията на виртуалния асистент с Bing посещаемостта на търсачката се е увеличила с 15%.