Софтуерите за анализ на съдържание все още са несъвършени, но има и други начини да открием дали един текст е създаден от AI
Създаването на готов текст с помощта на софтуер отдавна не е новост. От години различни безплатни уеб-базирани инструменти като например Google Translate се използват за бързо генериране на съдържание.
В последните две години, с навлизането на общодостъпни езикови модели като Chat GPT, BG GPT и други, използването на изкуствен интелект за писане на съдържание за уебсайтове, блогове и онлайн магазини започна да набира все по-голяма популярност. Това създаде нов вид конкуренция на копирайтърите – но дали наистина е така?
Chat GPT срещу копирайтърите

Безплатният езиков модел Chat GPT бе представен като „началото на края на професионалния копирайтинг“. Само две години по-късно обаче проучване на Collaborator показва, че 75% от копирайтърите не смятат, че работата им е намаляла, а други 12% от анкетираните споделят, че обемът на работата им даже се е увеличил. Това демонстрира, че въвеждането на езикови модели, базирани на изкуствен интелект, не е обезценило копирайтинга, дори напротив – в сферата се отчита положителна тенденция.
Защо езиковите модели като Chat GPT и BG GPT няма да заменят копирайтърите
Езиковите модели, базирани на изкуствен интелект, създават цялото си съдържание като използват вече съществуващи данни от интернет. Chat GPT и неговите конкуренти BG GPT (българският еквивалент на Chat GPT), Bing, Grok и др., са проектирани да повтарят и комбинират фрази на определена тема, но не и да измислят нови концепции.
В динамични сфери като копирайтинга, маркетинга и рекламата, ключов фактор за успеха ще продължава да бъде човешкото знание и въображение. Затова качественото, автентично съдържание, ще става все по-ценен актив на марките и компаниите.
Текст, писан от изкуствен интелект:
как да направим разликата?

Как да разберем дали един текст е написан от човек или от изкуствен интелект? В мрежата има различни инструменти за анализ на текст, но техните резултати не са категорични. Самите OpenAI (компанията, която стои за Chat GPT) предложиха собствен софтуер за откриване на съдържание, създадено от изкуствен интелект, но много скоро след неговото стартиране изоставиха проекта „поради нисък процент на точността“. Но има и други начини, чрез които с просто око да различим дали даден текст е създаден от човек или от изкуствен интелект. Ето кои са те:
1. Повторение на едни и същи фрази
Колкото повече използвате Chat GPT за създаване на текстове и статии, толкова по-голямо впечатление ви е направил фактът, че в даден момент езиковият модел започва да повтаря едни и същи фрази. Дори да накарате Chat GPT да разнообрази езика с помощта на по-детайлни текстови команди, в даден момент отново ще получите същият заучен изказ.
Качеството на текста в голяма степен опира и до езика, на който моделът пише – английските текстове са една идея по-разнообразни откъм думи и фрази, но на български език за момента лексикалното богатство е силно ограничено.
2. Използване на клишета

Изкуственият интелект може да се използва не само за създаване на съдържание за сайтове, онлайн магазин и блогове, но и за всякакъв вид рекламни текстове и послания.
Напълно безплатно можете да изградите маркетинговата и рекламна стратегия на своя стартиращ бизнес. Това е чудесно, но има една уловка – като всяко безплатно нещо, качеството му не е особено високо.
Езиковите модели могат да се използват за генериране на нови идеи, имена на марки, рекламни слогани и много други. Но в повечето случаи те са доста клиширани и е видно, че са създадени автоматично. Това не само няма да доведе до желания резултат, а дори може да има обратен ефект върху аудиторията. Използването на очевидни AI-генерирани рекламни текстове и послания изглежда несериозно и може да срине авторитета на бранда.
3. Честа употреба на празни фрази
Съдържанието, генерирано от изкуствен интелект, често е пълно с „разтягане на локуми“. Езиковите модели като Chat GPT имат тенденцията да перефразират и да използват излишни словосъчетания, които нямат никаква функция, освен да увеличават обема на текста. Крайният резултат е твърде дълъг с текст с неясна цел. Друга често срещана тактика на AI е честа употреба на сложни думи и термини там, където това не е необходимо.
4. Напълно неутрален изказ
Инструментите за създаване на текст като Chat GPT са разработени така, че да не взимат отношение по никакви въпроси. Дори да заповядате на Chat GPT да изкаже мнение по дадена тема, няма да получите задоволителен резултат. Липсата на отношение води до липса на хумор, сатира, ирония, сарказъм и много други похвати, които се използват в литературата и които придават на един текст неговия „човешки“ облик.
5. Повърхностно проучване на факти
Въпреки че Chat GPT и неговите конкуренти имат достъп до огромна база данни, предоставяната информация често се оказва грешна. Затова е необходимо да се направи допълнителна проверка на фактите и цитиране на източниците.
6. Изкуствен словоред
Chat GPT може да създава обемни текстове, които следват определена структура и звучат завършено, но самият изказ на езиковия модел се различава по ритъм и благозвучие от този на човека. Това може да бъде обяснено като „човешкия фактор“ – дори един текст да е напълно смислово, лексикално и граматически правилен, пак може да звучи като автоматично генериран.
7. Лоша граматика
Неправилно използвани местоимения, грешно определяне на рода и откровено несъществуващи думи – това са само част от недостатъците, които показва Chat GPT на български. Поезията е истинска мъгла за изкуствения интелект. Ето и предложението на Chat GPT за стихотворение, посветено на майките за 8-ми март:
На осми март, в деня на майките,
Сърцата им с любов във въздуха летят.
Те са като рози, във вечната градина,
Светлина и топлина във всяка минутина.
Майчината нежност, като океан без край,
Пази и обича, денем и нощ ден след ден.
Със сълза в окото и усмивка в очите,
Тя ни възпита, с любов нас расти.
Стихотворението има структура и дори опит за рима, но е видно, че е създаденo от изкуствен интелект.

Въпреки всички недостатъци, използването на езикови модели като Chat GPT носи и много предимства, както за бизнеса, така и за образованието и науката. Във времето изкуственият интелект ще се усъвършенства и е напълно възможно много скоро да ни изненада с много по-качествено съдържание.
Дотогава, ако се нуждаете от писане на уникални текстове за своя уебсайт, блог или онлайн магазин, най-доброто решение е да се обърнете към
професионален копирайтър.