AI ботът Midjourney създава произведения на изкуството, които повдигат някои въпроси
През лятото на 2022 година в ТикТок се появиха няколко изображения, озаглавени „Последното селфи на земята“. Страховитите картини описваха свят на унищожение, в който обезобразени или обгорели хора застават пред камерата на своето смарт устройство, за да запишат последните мигове на апокалипсиса. Ужасяващите образи са създадени от изкуствен интелект от вида DALL-E, който генерира изображения на базата на подадени от потребителите текстови описания (prompt).
Предполага се, че този изкуствен интелект е AI ботът, наречен Midjourney, достъпен през чат платформата на Discord. Идеята зад този изкуствен интелект е създаване на бързи прототипи, които да служат за концепции за последващи дизайни и произведения на изкуството в помощ на арт света.
Бета версията на Midjourney е достъпна за интернет потребителите от Юли 2022. Месец по-рано списание The Economist използва AI бота, за да генерира изображението за корицата на юнския си брой.
През август един от водещите италиански вестници, Corriere della Sera, публикува комикс, създаден с Midjourney от автора Вани Сантони.

Изкуственият интелект създава интригуващи и впечатляващо детайлни картини в различни стилове, като дори „ремиксира“ световни класики на Ван Гог, Пикасо, Салвадор Дали и много други. Разбира се, почти веднага интернет общността започва да тества границите му и да изследва неговия морал и етика. Така започват да се появяват мрачни кадри – отговори на най-страшните въпроси, които съвременният човек има възможност да зададе анонимно.
Черногледата прогноза на Midjourney за Края на света е толкова кошмарно реалистична, че веднъж видяна, трудно може да бъдат забравена, не само заради гротескното си съдържание, а и заради факта, че неизвестната катастрофа, която предстои да унищожи планетата, в голяма степен изглежда причинена от самите нас.
Срещнах се с Midjourney, за да разбера как вижда бъдещето на човечеството – и ето какво ми показа:
Картини от България
Преди да започна с въпросите за близкото и далечно бъдеще, исках да експериментирам с това как Midjourney интерпретира информацията, с която разполага за дадени места, личности и събития от настоящето. Резултатът бе забавен, но и сравнително реалистичен:
„Красиво село в България през пролетта“



Midjourney генерира много приятни, леко сюрреалистични пейзажи, които действително показват едно типично за живописта българско село. Ботът успя да пресъздаде както архитектурата, така и географията и природата на страната, която изглежда е популярна с безкрайните си рапични полета.
10/10 – чудесни гледки
„Потопената църква в Жребчево“

В интернет има огромен брой изображения на тази уникална църква – а това е и версията, която предложи Midjourney.
7/10 за въображение
„Брегът на Черно море през есента“

Честно казано, тук очаквах да видя плаж, но ботът имаше друго виждане – може би трябваше да уточня, че имам предвид брега в България. Колкото и да е красиво, това изображение за съжаление не представлява реална част от Черноморието, поне от нашата страна.
6/10 – но все пак е красиво
„Васил Левски“

Да преминем към личности от Българската история – тук Midjourney не се справи особено добре, въпреки че донякъде се доближава до типичната визия на българин от времето преди Освобождението.
Наблюдавам, че ботът има лек проблем с очите – забелязах го и в други изображения, които представят хора в близък план – погледът не е съвсем съсредоточен и изглежда празен и крив. Именно погледът разкрива, че Midjourney действително е машина, „сляпа“ за сложността на човешката душа.
6/10 – изображението долу вляво все пак малко прилича на Левски
„Баба Ванга пред къщата си в Рупите“

Тук исках да видя образа на Ванга в контекста на едно обикновено ежедневие; не представена като световно известна пророчица, а като скромната личност, която е била. Като истински кадър – Midjourney се справи блестящо и успя да пресъздаде настроението, което търсех, като дори самата тя си прилича.
9/10 – носията е малко в повече
Midjourney, покажи ми бъдещето
Под формата на текстови описания с командата /imagine помолих изкуствения интелект Midjourney да си представи някои събития от близкото и далечно бъдеще – и да ми ги нарисува. Разбира се, те са субективни – базирани на информацията, с която ботът разполага. Макар че си имах едно наум, се надявах да не бъдат твърде мрачни и песимистични.
„Краят на Руско-Украинската война“

Един въпрос, който вълнува голяма част от човечеството в момента – как и кога ще приключат военните сблъсъци на територията на Украйна. Нямаше как да попитам „кога“ и да получа смислен отговор, но Midjourey обрисува интересна картина – спокойни, цъфтящи полета край морски бряг (жълто и синьо), както и горяща сграда, силно напомняща Кремъл.
Потърсих изображението от долния ляв ъгъл в Google Images и резултатът беше Червеният площад в Москва. Изглежда сякаш Midjourney проявява пристрастност, но това вероятно е в следствие на огромната подкрепа за Украйна от почти всички останали държави в света.
10/10 за контекст
„Краят на социалните медии“


Празен екран, топяща се клавиатура и изоставени клетъчни кули, сякаш превзети от природата – все пак, Midjourney вижда възможно бъдеще и без социалните мрежи.
8/10; дано няма предвид края на Интернет
„Влиянието на технологиите върху модерната медицина и качеството на живота“

Опитах да задам по-подробно описание, а Midjourney ме изненада с абстрактни картини като от корица на научнофантастичен роман – едно бъдеще, в което лекарите са роботизирани, а медицината изглежда доста напреднала – може би благодарение на извънземна технология, както подсказват странните издължени пръсти в долния ляв ъгъл.
9/10 заради приликата с корица на книга от Библиотека Галактика
„Бъдещето на човечеството“



Зададох на Midjourney темата за бъдещето на Човека директно, без допълнителни подробности, за да разбера дали действително според изкуствения интелект ни очакват „черните дни“ от Последното селфи на Земята.
Но ботът показа сравнително оптимистична визия – едно човечество, обединено от обща идея, а може би дори зараждане на Общо съзнание, каквото Айзък Азимов е описал в един от най-известните си разкази – „Последният въпрос“. Човечество, което с помощта на технологията успява да надскочи физическите ограничения на телесната обвивка и да се засели в открития космос, сред звездите.
9/10; или всъщност става дума за световна диктатура
„Първата космическа мисия на Марс“

Как изкуствения интелект си представя първата космическа база на Марс, построена от хора – футуристичен комплекс от елипсовидни постройки сред пустия пейзаж на червената планета. През очите на Midjourney превземането на Марс изглежда все по-близко и по-възможно.
10/10 – истинска красота
„World Peace“

Не пропуснах да попитам Midjourney как си представя мечтата на повечето участнички в конкурси за красота, а именно – Световния мир. От отговора са очевидни две неща: природата е в баланс, а хората ги няма. Дори слънцето се е превърнало в символ на хармония, което ме кара да мисля, че даже и ботът не вярва, че световният мир би могъл да бъде постигнат.
5/10 – надеждата умира последна
„Първи контакт с извънземна раса“

Неясни гледки от чужда планета и изображения на еднооки земноводни същества – това е странната представа на Midjourney за хипотетична среща от третия вид. Изглежда сякаш в момента на подаване на командата към бота той не е бил в настроение за подобни спекулации. Честно казано, изглежда като съвсем обикновена среща с жаба.
2/10 – може би изглеждат точно така
„Нов, неоткрит досега, животински вид“

Тук Midjourney изглежда не разбра съвсем точно заданието, защото показва микс между животински и растителни видове – а може би точно това ни очаква някъде напред по безкрайния път на еволюцията.
8/10 за дружелюбен поглед
„Последният въпрос“

Вдъхнових се от едноименния разказ на Айзък Азимов и зададох на Midjourney “последния въпрос”.
„Последният въпрос беше зададен за първи път почти на шега на 21 май 2061 година — във времето, когато човечеството правеше началните си стъпки към светлината… Как пълната сума на ентропията във Вселената може да бъде намалена до минимум?“ Това е въпросът, на който суперкомпютърът Мултивак първоначално отговаря с „Недостатъчни данни за смислен отговор“.
Машината обаче не се отказва да търси отговор и го намира – милиони години по-късно. Смея да твърдя, че Midjourney е напълно съгласен с виждането на автора.
10/10 – Азимов FTW
С този последен въпрос се изчерпи моят free trial с Midjourney. Краткото „общуване“ с този изкуствен интелект доведе до впечатляващи резултати.
Тъй като командите се подават в обща чат стая на Discord, имах (и все още имам) възможността да наблюдавам други потребители, които като мен експериментират с тази машина, както и темите, които ги вълнуват. Те бяха, в голяма част, подобни на моите – потребителите се интересуваха от неизследвания космос, тайните на вселената и лицата на боговете.
Творчеството на Midjourney повдига сериозно въпроса за авторските права и за това какво наричаме „изкуство“ днес. А докато тече дискусията, ви оставям с някои от неговите шедьоври.















