10 от най-често допусканите копирайтинг грешки

За какво да внимаваме, когато пишем текстове за онлайн магазин, уебсайт или блог

Добрият копирайтинг има силата да превърне обикновения текст в убедителен призив за покупка, а случайния читател – в лоялен клиент.

Един от най-ефективните начини да популяризирате своя продукт или услуга е с помощта на думите – и то не какви да е думи, а правилно подбраните послания към Вашата специфична аудитория.

С качествения рекламен текст можете да привлечете внимание, да се откроите сред конкурентите си и да изградите ядро от верни последователи. Ако имате малък бизнес и сте инвестирали в уебсайт и блог, които поддържате сами – ето кои са най-често срещаните копирайтинг грешки, които да избягвате:

1. Фокус върху негативното

Използването на твърде много негативни епитети и послания в повечето случаи има отрицателен ефект върху читателите и, съответно, върху продажбите. Бъдете позитивни, колкото и клиширано да звучи това. В никакъв случай не коментирайте негативно своята конкуренция – вместо това се съсредоточете върху проблемите на вашата целева аудитория и върху решенията, които бихте могли да ѝ предложите.

Покажете лично отношение и заинтересованост към потребителите като споделите съвети и тайни „от кухнята“. За финал – не пропускайте да напомните, че вашият бранд е на разположение за съдействие. Включете т.нар. Call to action, чрез който да подтикнете аудиторията да вземе решение за покупка, да се абонира за бюлетин, да ви последва в социалните мрежи и др.

2. Използване на рекламни клишета

Едно от правилата на добрия копирайтинг е избягването на клиширани фрази от рода на „Мислете извън кутията“ или „Кажете стоп на акнето с нашия продукт“. Изтърканите рекламни послания карат аудиторията бързо да изгуби интерес към останалата част от текста.

Ако желаете да използвате слоган, то отделете цялото необходимо време да откриете своята собствена, автентична рекламна фраза. И задължително проверете в мрежата дали вече не се използва някъде – не само на български, но и на английски език. Ако имате нужда от помощ в това, винаги можете да се доверите на услугите на професионален копирайтър.

3. Лошо форматиране на текста

Форматирането, подредбата и шрифтът на текста много често са пренебрегвани, но всъщност са от огромно значение когато целим аудиторията да го дочете докрай. Изберете ясен и четлив сансерифен шрифт, подходящ за съответната медия, независимо дали става въпрос за продуктово описание в онлайн магазин, блог пост или статия в печатната преса.

Разделете текста на абзаци, с празни редове между тях – така му позволявате „да диша“, а на потребителите давате възможност да го сканират по-лесно с поглед. Можете да поставите важните думи и фрази в bold, за да са видими още на пръв поглед. Използвайте подзаглавия, а където е необходимо – списъци и таблици. Така текстът става структуриран, удобен за четене и лесен за разбиране.

4. Недостатъчно добро познаване на аудиторията

За да може да създаде полезна блог статия, качествено продуктово описание или ефективна рекламна брошура, е необходимо копирайтърът да познава таргет групата, към която ще бъде насочен съответният текст. Липсата на достатъчно информация за географията, демографията, културата и др. параметри на потенциалните клиенти може напълно да обезсмисли рекламното копи.

  • Какви са интересите на вашата аудитория?
  • Какъв е подходящият тон, с който да се обърнете към нея?
  • Защо аудиторията ви да избере именно вас?

Щом отговорите на основните въпроси, всичко останало ще си дойде на мястото.

5. Правописни и пунктуационни грешки

На всеки се случва да допусне печатна грешка отвреме-навреме, но наличието на груби правописни и пунктуационни грешки в текста изглежда непрофесионално. Ако не искате скрийншоти от ваши публикации да се появят в някоя от групите за правопис във Facebook, то се погрижете винаги да проверявате текстовете си за грешки.

Съществуват различни онлайн инструменти, които сканират за основните пропуски в правописа. Често обаче те не откриват граматически грешки, затова е препоръчително да си припомните някои от основните езикови правила като например употребата на пълен и кратък определителен член.

6. Слаб призив за действие

Не завършвайте своя текст с някой от баналните призиви за действие като „Последвайте ни в социалните мрежи“. Вместо това използвайте персоналния подход, например „Станете част от нашата общност“ или създайте чувство за неотложност: „Станете един от първите 100% нюзлетър абонати“, и др.

Призивът трябва да е ясен и еднозначен, а стъпките към желаното действие да са лесни и бързи за потребителите. Ако призивът за действие води към уеб страница – тествайте всички линкове и функционалности, за да се уверите, че няма технически или логически пречки потребителят да завърши процеса.

7. Плагиатство

В света на копирайтинга плагиатството се възприема като смъртен грях. Копирането на чужд труд не само е незаконно, но и може да съсипе имиджа на дадена компания или бранд.

За целите на SEO рекламното копи трябва да бъде оригинално и уникално, затова в интернет няма никакъв смисъл да се плагиатства. Вместо това се доверете на собствения си ноу-хау и опит по конкретната тема и създайте текст, който ще бъде високо оценен от вашата аудитория.

8. Твърде SEO-ориентирани текстове

Искате да увеличите трафика към своя онлайн магазин или блог? Това е чудесно, но нека не забравяме, че съдържанието, което публикувате, ще бъде четено не само от роботите на Google, но и от истински хора, които са много по-важни – вашите клиенти.

Използването на ключови думи и фрази е полезно за SEO, но когато е прекалено, текстът може да се превърне в невъзможна за четене съвкупност от думи, без особен смисъл помежду им.

Затова, вместо да вмъквате изречения от рода на „Ако търсите професионален копирайтър, то можете да се доверите на нашите копирайтъри за качествен копирайтинг“, потърсете начин да привлечете и задържите интереса на аудиторията. Успеете ли да превърнете своите потенциални клиенти в запалени читатели, пътят до реалната продажба ще бъде много кратък. Не всичко в интернет се решава със SEO.   

Как да разберете кога сте прекалили с ключовите думи? Оптималната наситеност на текст с определена ключова дума или фраза е между 1 и 3%. Тук ще откриете онлайн инструмент за семантичен анализ, с който да проверите наситеността, или т.нар. „наспаменост“ на текста.

9. Твърдения без източници

Когато рекламното копи съдържа твърдения, които не са подкрепени с доказателства или източници, можете да изгубите доверието на потребителите. Особено в случаите, когато предоставяте количествени данни, е важно да посочите източника на информацията.

Ако създавате блог пост или статия в интернет, можете да посочите източниците като линкове в самите абзаци или да ги изпишете в края на текста. А ако рекламното копи ще се публикува в печатна медия, след цитираните данни поставете астериск (*) и уточнете източника под черта. Използването на ясни и конкретни източници е задължително условие за добрия копирайтинг. Цитирането на източниците придава тежест и експертност на текста, както и увеличава доверието на аудиторията.

10. Преувеличаване

Не подценявайте своите потребители – в повечето случаи те са наясно с технологиите и лесно могат да сравняват цени, оферти и легитимност на рекламните послания.

Ако твърдите, че вашата цена за даден продукт е възможно най-добрата на пазара, то дано наистина е така, защото потенциалните ви клиенти бързо ще научат дали е така. Недейте да разчитате на нелоялни търговски практики, нито на вярването, че една лъжа, повторена 100 пъти, се превръща в истина – в дългосрочен план тези стратегии носят повече вреди, отколкото ползи.

Ако сте стигнали дотук и все още не сте сигурни как да създадете ефективни текстове за своя сайт, онлайн магазин или блог – свържете се с мен за съдействие.