25 Facebook статистики, които да вземем предвид през 2022

На какво да обърнем внимание когато изграждаме стратегията си за социалната мрежа

През 2022 Фейсбук продължава да бъде водещата социална платформа в мрежата и е лидер в почти всяка статистическа категория, задминавайки силните си конкуренти Twitter, SnapChat, TikTok и Instagram. Въпреки, че и Facebook, и Instagram са собственост на Meta и не се конкурират за приходи, те все пак се състезават за времето и ангажираността на интернет потребителите.

Дори да не сте му почитатели, не може да се отрече, че Facebook е задължителен канал за комуникация с аудиторията. В този блог пост ще откриете някои от най-важните и интересн Facebook статистики и факти, на които да обърнете внимание, когато планирате своите social media активности.

Фейсбук има 2,91 милиарда активни потребители месечно

Изображение: SugarHigh.studio

Казано с други думи – почти 37% от населението на планетата използва Фейсбук ежемесечно. Тези данни показват ръст с 6,2% спрямо 2021 година, когато активните потребители на мрежата са били 2,74 милиарда.

А спрямо 2019 година ръстът на годишна база е 12%. Това превръща социалната платформа в най-използваната на света.

Фейсбук е любимата социална мрежа на потребителите между 35 и 44 години

Изображение: Financial Times

Facebook е водещ избор за социална мрежа в следния демографски сегмент:

Мъже 25-34: 15,9%
Мъже 35-44: 17,7%
Жени 35-44: 15,7%
Жени 45-54: 18%

77% от интернет потребителите използват активно поне една платформа на Meta

Изображение: kreativen.com

Общият брой на интернет потребителите е 4,6 милиарда души, а от тях 3,59 милиарда използват ежемесечно поне една от платформите на Meta:
Facebook
Instagram
Messenger
WhatsApp

Голяма част от потребителите използват повече от една социална мрежа.

55% от българите използват Facebook

Изображение: SugarHigh.studio

Реалните активни акаунти, регистрирани от България, към началото на 2022, са 3,6 милиона, което представлява 55.4% от населението на страната според официалните данни.

От тези акаунти, 47.7% са мъже, а 52.3% са жени.

Най-голям е дялът на потребителите между 25 и 34 години (22,7%).

В България Facebook рекламите достигат до 52% от населението

Изображение: newscientist.com

Според данните на DataReportal рекламите в социалната платформа достигат до 52.4% от българите над 13 години, които представляват 67,2% от активните интернет потребители в страната по данни към януари 2022.

От тях 51.4% са жени, а 48.6% са мъже.

Рекламите във Facebook Messenger достигат до почти 3 милиона българи

Изображение: Quora

Според статистика от началото на 2022, рекламите във Messenger са достигнали до 2.95 милиона български потребители или 42,9% от общото население на страната на възраст над 13 години, от които 52.5% жени и 47.5% мъже.

Това представлява 55% от активната интернет общност в България, или, с други думи, рекламите в Messenger имат потенциала да достигнат до всеки втори интернет потребител в България.

Фейсбук е 7-мата най-високо оценена търговска марка в света

Изображение: Statista.com

Apple е на първо място с оценка на стойността на бранда от 355,08 милиарда долара.

След нея се нареждат съответно:
Amazon
Google
Microsoft
Walmart
Samsung

и на седма позиция – Facebook, с по-„скромната“ оценка от 101,2 милиарда долара. След Facebook в Топ 10 място намират още ICBC (китайска мултинационална банка), Huawei и Verizon.

Всеки ден в приложението се публикуват над 1 милиард поста в Stories

Изображение: searchenginejournal.com

Сторитата продължават да набират популярност както във Facebook, така и в Instagram и WhatsApp, където тази функционалност също е налична.

Според данните, изнесени от Facebook, сторитата увеличават потребителския интерес и правят брандовете и продуктите по-лесни за откриване. Постовете в Stories позволяват на бизнеса да предаде своите послания на аудитория с високо ниво на потребителската ангажираност чрез завладяващите възможности на видео формата.

79% от месечните потребители са активни ежедневно

Изображение: Utep.edu

Почти 80% от активните Facebook потребители влизат в приложението поне веднъж дневно.

Тази стойност се запазва постоянна спрямо 2020 и 2021 година дори при комбиниран темп на нарастване на потребителите от 18,2% за периода.

72% от Facebook потребителите използват също така Instagram, WhatsApp и YouTube

Изображение: Pinterest

От Фейсбук потребителите, 74,7% редовно използват YouTube, 72,7% използват WhatsApp, а 78,1% използват Instagram.

Освен това се наблюдава голямо застъпване и със социалните платформи на конкурентите – 47,8% от Фейсбук потребителите са в TikTok, 48,8% са в Twitter, а 36,1% са също и в Pinterest.

Тези данни показват, че бранд стратегията, която обхваща повече една социална мрежа, би довела до успешно предаване на маркетинговите послания.

Най-голям брой от Facebook потребителите са от Индия

Изображение: techjuice.pk

Индия е на първо място по най-голям брой активни Facebook профили – 329 милиона.

На второ място е САЩ със 179 милиона.

След тях се нареждат Индонезия и Бразилия. Тези 4 държави са единствените с над 100 милиона активни акаунта в платформата.

Facebook потребителите прекарват средно 19.6 часа на месец в платформата

Изображение: Google Images

Така социалната мрежа заема второ място след платформата с най-много време средно на потребител – YouTube (23,7 часа/месец).

Тези данни показват, че потребителите са там и гледат.

Затова ниската ангажираност към публикациите може да се дължи на всичко друго, но не и на липсата на хора.

Всеки ден потребителите прекарват средно 33 минути във Facebook

Изображение: someecards.com

Може би не изглежда особено впечатляващо, а и това време намалява с увеличаването на броя популярни социални мрежи.

Но към момента Facebook е платформата с най-голям брой потребители и най-много отделено време. Което означава, че рекламните възможности в тази социална мрежа далеч не са за подценяване.

Над половината потребители ценят социалните мрежи повече от висшето си образование

Изображение: usc.edu

57% от потребителите на социални мрежи са отговорили, че са научили от тях повече за живота, отколкото в университета.

И докато платформите продължават да се борят с манипулативната информация и фалшивите новини, потребителите са заявили желание да се занимават с обучение по-скоро в социална мрежа, отколкото в традиционна учебна среда.

Тези данни разкриват големия потенциал, който имат брандовете, свързани с образованието, в платформи като Facebook и неговите конкуренти.

Facebook се използва почти изцяло през телефона

Изображение: Freepik

98,5% от потребителите на Фейсбук достъпват платформата и през мобилни устройства, но 81,8% от всички акаунти се използват само и единствено така. За сравнение, само 56,8% от целия интернет трафик се извършва през мобилни устройства.

Това означава, че съдържанието и рекламите, предназначени за Facebook, трябва да са изцяло съобразени с изискванията на mobile UX дизайна.

Почти 2 милиарда души месечно използват фейсбук групи

Изображение: sproutsocial.com

Covid пандемията доведе до повишаване на броя активни потребители във фейсбук групите, което вероятно се дължи на завишеното желание за социализация и принадлежност към общност.

През 2022 Facebook планира нови функционалности, свързани с групите, като например създаването на подгрупи в дадена група (включително такива с платен абонамент за ексклузивен достъп до съдържание), награждаване на потребителите (Awards, което вече е частично налична функция), live chat събития, персонализиране на цветовете, фона и шрифтовете в групите, както и на емоджитата, с които потребителите ще могат да реагират на съдържанието.

Facebook ще може да превежда автоматично стотици езици в реално време

Изображение: crypto-economy.com

През февруари 2022 Meta обяви, че работи върху проект за изкуствен интелект, свързан с автоматичния превод на съдържание.

Това е страхотна новина за брандовете с международна аудитория, тъй като родният език на 50% от потребителите не е в топ 10 на най-широко използваните в света. Проектът ще даде възможност на всички фейсбук потребители да четат и пазаруват в платформата на собствения си език.

Средният органичен обхват във Facebook е 5,2%

Изображение: newsfeed.org

При среден обхват от 5,2%, един на всеки 19 последователя във Facebook вижда непромотираното съдържание на фейсбук страниците.

Не е тайна, че голяма част от социалните мрежи прилагат pay-to-play модела за бизнес страниците, а най-лесният начин за увеличаване на видимостта на страницата е чрез реклами или спонсорирани постове.

Но рекламната стратегия във Facebook не трябва да бъде за сметка на органичния маркетинг.

Зад всяка успешна рекламна кампания в социалната мрежа стой последователно и креативно дигитално присъствие, което укрепва позициите на бранда и взаимоотношенията с целевата аудитория. Успехът на рекламните кампании зависи пряко от маркетинговата стратегия и силата на копирайтинга.

Рекламната аудитория на Facebook е 2,11 милиарда души

Изображение: Google Images

Според Meta броят на рекламните рецепиенти е 72,5% от общия брой активни месечни потребители (2,91 милиарда), или 2,11 милиарда потребители.

Тъй като Facebook е най-популярната социална мрежа, това я прави и платформата с най-голям потенциал що се отнася до достигане на целевата група.

Facebook рекламите достигат 34,1% от всички хора над 13 години

Изображение: Google Images

Гореспоменатите 2,11 милиарда души на практика са над 1/3 от цялото население на планетата на възраст над 13 години.

При такава широка аудитория задаването на конкретни демографски и географски параметри на Facebook рекламите е повече от задължително.

Facebook Marketplace има над 1 милиард активни потребители месечно

Изображение: Facebook

С почти 3 милиарда активни потребители месечно, Facebook Marketplace представлява един наистина необятен пазар за бизнеса.

През 2021 Маркетплейс достигна 1,1 милиарда активни потребители, използва се в над 70 държави, а за миналата година е донесъл приходи от 26 милиарда долара.

Това прави Маркетплейс една от най-успешните платформи както за продажба на лични вещи, така и за търговия.

В платформата на Facebook има 250 милиона онлайн магазина

Изображение: Facebook

Една от последните мащабни функционалности, Facebook Shops, въведена през 2020, позволява на малките бизнеси да добавят продуктов каталог към страниците си във Facebook и Instagram, който позволява in-app покупки.

В допълнение, удобното създаване на реклами с вече добавените продукти улеснява още повече привличането на нови последователи и клиенти.

Ежемесечно 1 милион потребители извършват покупки през Facebook Shops, като някои брандове отчитат 66% ръст на онлайн продажбите благодарение на платформата.

Рекламите във Facebook Marketplace достигат до 562 милиона души по целия свят

Изображение: ctfassets.com

Marketplace позволява публикуването на безплатни обяви в разнообразни категории, включително имоти под наем и автомобили.

Подсилените обяви имат потенциална аудитория от общо 562 милиона акаунта, което представлява 9% от световното население над 13 години.

За последното десетилетие ежегодните приходи на Facebook са се увеличили с 2203%

Изображение: SugarHigh.studio

Facebook обявява 5,08 милиарда долара годишни приходи за 2012, срещу 117 милиарда за 2021, което пък е с 36% повече от приходите през 2020.

По-голямата част от тези приходи са от реклама.

Цената за клик се е повишила с 13% спрямо 2020

Изображение: wealthofgeeks.com

През 2020 средната цена за клик е била 0,38 щатски долара, което е по-ниско в сравнение с предходни години най-вече заради ефекта от пандемията от коронавирус.

Но през 2021 се покачва и достига средна цена на клик от 0,43 щатски долара.

Не бива да се пропуска времевият фактор и сезонността – обичайно цената спада в първото тримесечие на годината и достига своя връх в последното, което засяга коледните празници. Отделно, цената на клик варира според държавата.

Бонус статистика №26: Функцията Facebook Reels е достъпна в 150 държави

Изображение: phonearena.com

От февруари 2022, 150 страни са завладяни от видеата, публикувани във Facebook Reels – функционалност, която до момента бе достъпна само за САЩ. Опцията за публикуване на рийлове бе въведена 2 години по-рано в Instagram, където и в момента се радва на феноменална популярност.

За да привлече създатели на дигитално съдържание, Facebook предлага бонусна програма, която може да донесе на диджитал криейтърите до 35 хиляди долара месечен приход в зависимост от броя гледания на техните видеа.

Във Facebook авторите на рийлове имат възможността да бъдат спонсорирани директно от потребителите чрез “tips” услугата, което е един допълнителен стимул за публикуване на съдържание.

Източници //
https://datareportal.com/
https://www.statista.com
https://www.hootsuite.com