Skip to content

Denitsa Vicheva | Blog

Copywriting & Digital Marketing

  • За мен
  • Контакти
потребителска ангажираност facebook

7 начина да повишим потребителската ангажираност във Facebook през 2022

07/05/2022 adminIDHG Маркетинг & Social Media
Как органично да подобрим представянето на публикациите си във Facebook

Всички усилия, които влагаме в дигиталното присъствие на своя бранд или продукт в социалните мрежи, е с една крайна цел – повишаване на продажбите. А пътят към джоба на потребителя минава през неговото внимание, или т.нар. ангажираност. Реакциите на последователите към съдържанието, което публикуваме във Facebook, Instagram или TikTok, показват дали сме на една вълна със своята аудитория. Липсата на достатъчна реакция от страна на потребителите може да е индикация за проблем с видимостта или със самото съдържание на постовете.

Каквато и да е причината, не се притеснявайте – следващите няколко правила ще ви помогнат по естествен начин да повишите степента на потребителската ангажираност според последните промени в алгоритъма на Facebook през 2022. 

Но преди това – какво представлява степента на ангажираност във Facebook?

Терминът Engagement Rate се отнася към измеримите интеракции на потребителите на платформата с генерираното съдържание. Тези интеракции включват:

  • Брой кликвания
  • Брой споделяния  
  • Брой реакции
  • Брой коментари
  • Брой последвания
  • Брой запазвания

Обща ангажираност = Кликвания + Споделяния + Реакции + Коментари + Последвания + Запазвания

Степен на ангажираност (engagement rate) = Обща ангажираност / Импресии
Степента на ангажираност може да се изчисли и чрез този онлайн калкулатор.

Този показател е важен, тъй като е индикатор дали брандът успява да достигне своята целева аудитория. След последните промени в алгоритъма на Facebook постовете от близки и приятели вече са с по-голям приоритет от тези на бизнес страниците, което води до естествен спад на степента на ангажираност от страна на последователите на страници от всички отрасли.

Средният процент на ангажираност варира около 1%, което при 1 000 последователи означава средно 10 органични реакции на пост. Ако вашето съдържание предизвиква реакции от страна на потребителите под формата на коментари, споделяния, лайкове и др., алгоритъмът на социалната мрежа ще показва поста по-напред във фийда на вашите последователи. Тоест, ако успеем генерично да предизвикаме реакция (положителна, разбира се) това би подействало като катализатор на общата видимост на постовете от страницата.

Как да повишим степента на ангажираност

Знаменитата фраза от филма Поле на мечтите – „Ако го построите, те ще дойдат“, е много на място в случая с потребителската ангажираност.

Най-общо казано, ако публикувате редовно и качествено съдържание, потребителите ще реагират. Лесно за казване, но трудно за реализиране – защото в социалните мрежи се състезаваме за потребителското внимание не само с конкурентите си, но и с всички останали страници, които ежедневно публикуват съдържание. Но ако следваме някои основни правила, можем да подобрим резултатите на своя бранд що се отнася до ангажираността:

1. Добро познаване на аудиторията

Постовете ви са информативни, с чувство за хумор и безупречен дизайн на изображенията – но дали вашата аудитория се интересува от тези теми? Ако отговорът е „не“, то те ще пропуснат тези постове и не само, че няма да реагират, но дори няма да ги забележат.

За да научим повече за своята аудитория, можем да се доверим на данните от Business Suite във Facebook – меню People в секцията Insights предлага информация за пола, възрастта и локацията на феновете и последователите на страницата. Опознавайки целевата група можем да определим най-подходящите времеви диапазони за публикуване на постове; дължината, тона и настроението на рекламните текстове; целевата аудитория на facebook рекламите и спонсорираните постове, както и съдържанието на фейсбук каруселите.

2. Активност в подходящия момент

За да достигнем до повече потребители е необходимо да бъдем активни тогава, когато и аудиторията е активна. За да разберем в кои дни от седмицата и часове от деня потребителите са онлайн, използваме данните от меню Audience в раздел Creator Studio.

Страницата дава подробна информация колко от последователите на страницата са активни във всички часове от денонощието.

Ако вашата страница се радва на мултикултурна аудитория и има фенове от целия свят е напълно възможно част от потребителите да са онлайн в малките часове на нощта. За да не пропускате пиковете в активността на таргет групата, използвайте функцията за насрочване на бъдещи постове.

3. Избягване на „engagement bait“ постове

Постове от типа „Харесай, ако обичаш палачинки“ или „Отбележи свой приятел, чието име започва с А, и той трябва да те почерпи с бира“ се използват като стръв във Facebook за събиране на органични реакции, споделяния, тагвания и коментари. Може да изглежда изкушаващо, но този тип стратегия не е за препоръчване.

Първо, защото след последните промени в алгоритъма на Facebook, платформата вече третира този тип постове като спам и намалява видимостта им.

И второ – защото според данни от самата социална мрежа, повечето потребители всъщност не харесват такъв тип съдържание.

4. Покана за добавяне на страницата към Favourites

Когато отбележите фейсбук страница или група като „Любима“, тя се добавя в секция Favourites, която се намира вляво от нюзфийда, под профилната снимка. Алгоритъмът на Facebook показва постовете от любимите страници, групи и хора по-напред от останалите във фийда, а новите постове се показват първи.

Можете да насърчите своите последователи да добавят вашата страница към Favourites – възможно е голяма част от тях дори да не знаят, че съществува такава опция. Колкото повече хора добавят страницата към Любими, толкова повече се увеличава видимостта на постовете и, съответно, процентът на ангажираност.

Можете да публикувате отделен пост с инструкции към потребителите как да добавят страницата към Любими и да го пиннете отгоре над останалите постове. Друга възможност е отвреме-навреме да споменавате за това в края на текста към определени постове. Няма нищо лошо в това да търсите подкрепа от своята аудитория, стига да не е прекалено натрапчиво и да не се превръща във фикс идея.

5. Редовно изполване на Facebook Stories

Менюто Stories е цветно, динамично и винаги е най-отгоре над нюзфийда. Всяко логване на потребителите във Facebook стартира със зареждане на актуалните сторита от приятелите и харесаните страници. Затова няма логика да не се възползвате от възможността да публикувате съдържание от своята страница в стори. Съдържанието на сторитата може да по-неформално и с повече чувство за хумор.

Дори да качите няколко сторита в един ден, това няма да се възприеме като спам от страна на потребителите. Освен това, чрез сторитата достигате онази част от активните потребители в социалната мрежа, на които им е омръзнало да разглеждат нюзфийда си – на практика Stories е изцяло самостоятелен фийд в платформата.

Опциите за добавяне на стикери, музика, линкове и дори въпроси и отговори, дават възможност да разгърнем въображението си и да покажем по-забавната и креативна страна на своя бранд, както и да изградим по-лична връзка със своята аудитория.

6. Снимане на Live видео

Social media influencer receiving likes and positive reactions

Live видеото изисква поне базов предварителен сценарий и добра подготовка, но това се отплаща – алгоритъмът на Facebook приоритизира този тип активност и дори изпраща push нотификации на последователите на страницата всеки път, когато страницата започне да предава на живо. Live видеоклиповете не трябва задължително да изглеждат като мини филми, с актьори и диалози – стига да има нещо наистина интересно за споделяне, то може да бъде направено под формата на видео клип.

При лайв видеата акцентът е върху настоящето, „тук и сега“ и можете да използвате тази функция на платформата за по-неангажиращи, feel-good видео клипове. Live видеата създават усещане за принадлежност към общност и карат потребителите да бъдат по-активни и ангажирани.

7. Следене на актуалните теми и трендове

facebook.com/nedaArtworks

Добър начин за увеличаване на ангажираността е да се следят вайръл темите в социалните мрежи и извън тях, и да се използва тяхната вълна, за да се спечели част от вниманието и да се насочи върху бранда или продукта.

Пример е последната TV реклама на Jumbo („джъмбо джъмбо джъмбо джъмбо“) – въпреки, че като цяло отзвукът за нея бе негативен, тази реклама постигна целта си – само няколко дни след премиерата си едва ли имаше човек в страната, който не я е гледал или чувал.

Тази реклама бе основна тема на коментари във Facebook доста дълго време и много бизнес страници на различни марки и продукти я коментираха или копираха с чувство за хумор.

Открийте начин да свържете своя бранд или продукт с актуалните събития от деня по положителен начин, като избягвате критиката, езика на омразата и кенсъл културата.

По време на разработването на стратегията за дигиталното присъствие на Вашия бранд не пропускайте човешкия фактор – потребителите са реални хора, които имат нужда да се чувстват свързани със заобикалящата ги среда.

Когато последователите избират вашия бранд, те избират имиджа и ценностите, зад които той застава. Затова, колкото по-автентично и достъпно е съдържанието на фейсбук страницата, толкова по-лесно нейните последователи ще се асоциират и ангажират с него.

Ако имате нужда от вдъхновение и помощ за създаването на рекламни текстове и съдържание за Facebook – свържете се с мен.
контакти
как да имаме повече лайкове във фейсбукпотребителска ангажираностпотребителска ангажираност facebook

Post navigation

Previous Post:Лого дизайн 2022: най-актуалните трендове
Next Post:Брандирани рекламни материали с грижа към природата

Последни постове

  • ChatGPT 2025: Нови функции и еволюция от 2022 досега
  • Пролетен рестарт: Да освежим старото съдържание
  • SEO копирайтинг 2025: най-добрите стратегии за успешни текстове
  • Копирайтинг за имейл кампании: успешни стратегии с нулев бюджет
  • Chat GPT – 10 нови приложения през 2025

Архив

  • May 2025
  • April 2025
  • January 2025
  • December 2024
  • November 2024
  • September 2024
  • June 2024
  • March 2024
  • February 2024
  • December 2023
  • November 2023
  • October 2023
  • September 2023
  • August 2023
  • July 2023
  • June 2023
  • May 2023
  • April 2023
  • March 2023
  • January 2023
  • December 2022
  • November 2022
  • October 2022
  • September 2022
  • August 2022
  • July 2022
  • June 2022
  • May 2022
  • April 2022
  • March 2022
  • February 2022
  • January 2022
  • December 2021
  • November 2021

Категории

  • Дизайн
  • Копирайтинг
  • Маркетинг & Social Media
  • Опаковки
WordPress Theme: Poseidon by ThemeZee.