Как да накараме дизайна на опаковката да работи за нас и да увеличава продажбите
„По дрехите посрещат, по ума изпращат“ – тази поговорка важи с особена сила в сферата на дизайна на продуктови опаковки, който се е издигнал до самостоятелна наука, обединяваща изкуството, маркетинга, психологията и модерните технологии. В ерата на глобализма и консумеризма, дизайнът на продуктовата опаковка е един от решаващите фактори за успех в наситения със стоки и изделия пазар.


Хиляди продукти на различни марки от всички краища на света се борят едновременно за вниманието на отегчените и презадоволени потребители. Въпреки това, с помощта на оригиналната концепция и качествения дизайн, аудиторията, която „вече е виждала всичко“, успява отново и отново да остане изненадана.
Когато потребителите избират между няколко продукта с препокриващи се характеристики и идентична цена, в голяма част от случаите те правят своя избор на емоционално ниво и взимат решение спрямо това коя опаковка им допада повече. В следващите редове ще откриете няколко идеи за оригинален дизайн на опаковка, който добавя стойност към продукта и увеличава шанса той да бъде предпочетен пред останалите в същия сегмент.
1. Опаковката като декорация на дома

Случавало ли ви се е да ви попадне опаковка, която е толкова очарователна, че да я пазите дълго, след като продуктът вече е използван? Красивите опаковки, които изглеждат като произведения на изкуството, създават у нас чувство за стойност, което ни кара да искаме да ги запазим.
Не е необходимо опаковката да е луксозна – достатъчно е тя да бъде естетична и с оригинален елемент, за да се превърне в част от декора на нашия дом.

Свежата опаковка, която радва окото и е тема за разговори, е най-добрата инвестиция, която можете да направите за бъдещето на своя продукт. Инвестиция, която ще се възвърне светкавично, защото продуктът, на практика, ще се рекламира сам.
Не пропускайте да направите професионално заснемане на продуктите, за да ги покажете в най-добрата им светлина. А що се отнася до текстовете и посланията върху опаковката – препоръчително е да се консултирате с копирайтър.
2. Втори живот за опаковката

След рециклирането, повторната употреба на опаковките е едно от най-устойчивите решения, което съвременният човек може да вземе, за да намали количеството отпадъци и да бъде отговорен към природата.
Ако опаковката на вашия продукт е произведена така, че да има различни приложения и да може да се ползва отново и отново, това със сигурност е голям плюс както за маркетинговата стратегия на продукта, така и за цялостния имидж на марката. Качествената торба от хартия или картон, с естетичен принт, е покана към потребителите да я използват многократно, като носят в нея обяда си, например.

Красивата опаковка лесно може да се превърне в кутия за бижута, органайзер за дребни вещи или дори съд за съхранение на пакетчета чай, и така да остане с вашите клиенти завинаги (или поне докато материалът позволи).
3. Не подценявайте чувството за хумор

Всички харесваме да купуваме неща, които ни карат да се чувстваме щастливи. Ако вложите чувство за хумор в дизайна на опаковката на своя продукт, този подход би могъл да се окаже ключът към успеха на цялата му рекламна кампания.
Тъй като потребителите имат различни разбирания за това кое е смешно, трябва да обърнем внимание на няколко аспекта:
Темата на продукта трябва да е подходяща за шеги

Това, разбира се, е много субективно, но ако продуктът, който предлагате, например е дамско бельо, то има голяма възможност използваният хумор да има обратен ефект и да засегне част от аудиторията.
Ако основната характеристика на продукта е здравина, качество, стабилност (автомобилни гуми), или грижа (хранителни добавки, козметика, стоки за здравето), то продуктовата опаковка с хумористичен елемент по-скоро няма да е най-доброто дизайн решение. Но ако става дума за детски стоки, снаксове, игри и други изделия, свързани с почивката и забавлението – действайте смело и открийте своята оригинална идея за дизайн на опаковка.
Да спазваме границите на добрия вкус

Наясно сме, че през 2022 година хората са станали доста чувствителни и шансът да обидите някого с шегата си е около 99%. Все пак, ако решите да заложите на хумористичен дизайн на опаковка, опитайте се хуморът да не е прекален.
Важен момент е доброто познаване на целевата група – намерете гледната точка, която ще бъде наистина забавна за вашите потребители, като съобразите концепцията си с техния пол, възраст и интереси. Обърнете внимание и на културния елемент – неща, които в една държава се считат за забавни, в друга може да са обидни или тема-табу.
Хумор не значи да осмеем продукта си

Понякога е нужна просто една наистина добра идея, за да усмихнем своята аудитория. Дори да не доведе до незабавна покупка, оригиналният дизайн ще привлече вниманието на потребителя – ще го накара да сподели снимка на продукта в социалните мрежи, или просто да го запомни. А при следващ удобен случай, когато има нужда от подобен продукт – да предпочете именно него, защото го възприема като нещо познато.
4. Продуктова опаковка с призив за действие

Потребителят вече е закупил продукта и държи кутията му в ръцете си – време е да си отдъхнем, нали? Всъщност, едва започваме. Покупката не е край, а начало – началото на дълготрайни взаимоотношения между бранд и клиент.
Можем да използваме продуктовата опаковка, за да „продължим разговора“ със своята аудитория, като я призовем да ни последва в социалните мрежи или да заснеме и публикува клип с разопаковането му, т.нар. unboxing video, което стана доста популярно в TikTok и Instagram. Чрез дизайна на опаковката можем да стимулираме клиентите да бъдат активни и ангажирани с бранда, а в дългосрочен план – да ги превърнем в лоялни потребители и посланици на марката.
5. Красива, но и работеща опаковка

В процеса на работа по дизайна на опаковката не бива да забравяме, че, все пак, външността не е всичко. Визията и естетиката на опаковката не бива да бъдат за сметка на практичността, удобството, здравината и сигурността при транспортиране.
Дизайнът на опаковката трябва недвусмислено да изяснява какъв е продуктът и за какво се използва. Шрифтовете трябва да бъдат разбираеми и четими, а формата на опаковката да е такава, че да може да се съхранява лесно и безопасно.