5 култови графични лога, създадени от жени дизайнери

За 8-ми март събрахме най-известните лога в света, създадени от жени дизайнери 

Наближава 8-ми март – денят, в който отбелязваме икономическите и обществени постижения на жените по света. Празникът се отбелязва в над 30 държави и е повод да оценим силата и отдадеността на жената във всички нейни лица – на грижовна майка, стожер на семейството и активен член на обществото.

Макар някои да считат този ден за комунистическа отживелица или лицемерно клише, противоречащо на съвременния феминизъм, в сърцевината си 8-ми март е напомняне, че независимостта и възможностите за развитие на нежната половина на човечеството са извоювани от силните жени от миналото, поставили началото на дългия път към равноправието между половете.

Жените имат изключителен принос в развитието на всички сфери на изкуството, икономиката, науката и прогреса – от живописта до космонавтиката. Затова, по случай 8-ми март, събрахме някои от най-емблематичните графични лога, зад чиято гениална концепция стои жена дизайнер.

1. Google / Рут Кедар

Едва ли минава и ден в живота на съвременния човек без пред погледа му да се появи логото на Google. Най-популярната интернет търсачка на планетата притежава и едно от най-разпознаваемите лога, а зад оригиналния знак, с който технологичният гигант стартира, стои бразилският дизайнерът Рут Кедар. Тя разработва концепцията за логото на Google през 1999, следвайки първоначалният проект на Сергей Брин, един от съоснователите на компанията. Кедар цели да създаде привидно семпло лого, даващо вид, че дизайнът почти липсва.

От създаването си през 99-та досега логото претърпява редизайн и осъвременяване още 2 пъти, но продължава да спазва линиите на оригинала, защото той наистина е гениален в своята простота. А когато нещо работи – не го променяй.

2. NIKE / Каролин Дейвидсън

Познатият по цялото земно кълбо знак „swoosh“ е разработен през 1971 година от Каролин Дейвидсън, която по това време е студентка в университета в Портланд. Дейвидсън случайно среща съосновятеля на Nike, Фил Найт, който ѝ предлага да разработи графично лого за новостартиращия бранд спортни обувки срещу 2 долара на час.

Найт търси графичен символ, който изобразява движение, атлетика и, по възможност, непреходност. След като Дейвидсън представя на клиента култовия към днешна дата символ, отначало той не е особено очарован, но е притиснат от производствени срокове и в крайна сметка го одобрява. За услугата Фил Найт заплаща на Дейвидсън скромната сума от 35 долара. Логото се превръща в световен успех, а впоследствие Дейвидсън получава акции в компанията като справедливо обезщетение за труда си.

3. CHANEL / Коко Шанел

Едно от най-разпознаваемите графични лога в модната индустрия е именно логото на Chanel – две букви C, обърнати огледално една срещу друга в Bold. Знакът на модната компания е създаден през 1925 година и се е превърнал в еквивалент на високо качество и бутиков лукс – днес култовият знак може да бъде открит върху парфюми, чанти и бижута, създадени от Коко Шанел.

Авторът на логото е самата Шанел, а според една от легендите, то представлява графично изображение на нейните инициали, като логотипът следва собствения ѝ почерк. Друго предположение е, че модният дизайнер се вдъхновява да създаде логото след посещение на известния замък Château de Crémat в Ница, Франция, чиято архитектура оставя трайно впечатление у Шанел. „Семплият стил е сърцевината на истинската елегантност“ – този девиз вдъхновява модния дизайнер както за логото на компанията, така и за моделите, които сътворява.

4. MTV / Пати Рогоф

За децата на 90-те години логото на MTV е един от емблематичните символи, които описват начина на живот на цялото поколение милениъли. MTV на практика променя историята на световния музикален бизнес и се превръща в институция за поп културата. Затова е разбираемо, че то запазва основната си концепция повече от 3 десетилетия. Дизайнът му е толкова добър и актуален за времето си, че дава началото на цяло течение в лого дизайна и корпоративното брандиране.

Авторът на този шедьовър на графичния дизайн е Пати Рогоф, която по време на създаването му е част от екипа на нюйоркската компания Manhattan Design. Компанията прилага изцяло нов подход и за първи път предлага лого без корпоративни цветове. Това означава, че буквата М и съчетанието TV могат да се преобразуват по всякакъв начин спрямо случая, без да се следват някакви рамки или правила. Така логото на MTV се превръща в хамелеон на попкултурата, отразяващ всичко ново и интересно, случващо се в нея. Пати Рогоф впоследствие създава и дизайна на култовия „Moonman“ върху наградите на MTV – музикалният еквивалент на Оскарите.

5. Пътните знаци / Маргарет Калверт

Дизайнерът и типограф Маргарет Калверт стои зад пътните знаци във Великобритания, които официално се използват на Острова от 1965 година. Правителството възлага проекта на Джок Кинеър – британски дизайнер, за който Калверт работи като асистент. Заедно те създават 3 основни типа пътни знаци, всеки от които с различна форма – кръг за задължителните знаци, триъгълник за предупрежденията и квадрат за информативните табели.

Чрез внимателното подбиране и координиране на шрифтове, цветове, форми и символи, Калверт и Кинеър разработват системата от пътни знаци, която се превръща в основата на съвременните табели по целия свят. Много от тях съдържат графични символи вместо думи, което помага за тяхното бързо визуално сканиране, лесно осмисляне и интернационално значение. Интересен факт е, че момиченцето от знака с пресичащите деца е базирано на снимка на самата Маргарет Калверт като дете.

Кое ще бъде следващото лого, което ще влезе в историята като едно от най-емблематичните в света, създадени от жена-дизайнер? Предстои да видим.

А на всички жени дизайнери, творци и вдъхновители – честит празник!
Продължавайте да правите света по-добър, красив и справедлив.

Източници //
https://kedardesigns.com/google/
https://www.orr.gov.uk/search-news/international-womens-day-margaret-calvert-and-her-impact
https://logo.com/blog/coco-chanel-logo
https://en.wikipedia.org/wiki/Manhattan_Design
https://creativemarket.com/blog/the-35-nike-logo-and-the-woman-who-designed-it