20+ примера за призиви за действие, които можете да приложите още сега

Увеличете продажбите и повишете интереса на своята аудитория с правилния call to action

Ако търсите начини да засилите своите онлайн продажби или да увеличите броя на потребителите, абонирали се за вашия имейл бюлетин, то това, от което имате нужда, е мощен призив за действие. Призивът за действие е задължителен елемент от рекламното копи, а когато се използва правилно, може да направи маркетинговата кампания в пъти по-успешна.

В тази статия ще откриете 20 примера за call to action, които можете веднага да приложите на практика в своя фирмен блог, нюзлетър или страница в социалните мрежи. Разберете как сами да създавате ефективни призиви за действие, които да ангажират и мотивират потребителите да завършат процеса на онлайн покупка или регистрация.

Какво е призив за действие (call to action)

какво е призив за действие, какво е call to action, пример call to action, как се създава рекламен текст, рекламен текст пример

Призивът за действие е маркетингов термин, известен още и с английското си наименование Call to action (CTA). Той представлява покана към потребителя да извърши желано действие.

Обичайно, когато дадена компания или бранд публикува блог пост или рекламен текст в социалните медии, той включва призив за действие. Призивът може да бъде под формата на обикновен текст, линк, бутон, форма за попълване и др.

Какво е нужно, за да се създаде ефективен призив за действие

За да създадете качествена и работеща call to action фраза е нужно да дефинирате предварително целите, които желаете да постигнете.

Затова е необходимо да се направи оценка на:

1. Целевата аудитория

какво е призив за действие, какво е call to action, пример call to action, как се създава рекламен текст, рекламен текст пример

Познаването на таргет групата на дадения продукт или услуга е от първостепенно значение, тъй като всяка аудитория има своята специфика и конкретни техники, които да използвате, за да привлечете нейното внимание.

Запознайте се с всички подробности, свързани с целевата аудитория – пол, възраст, локация, интереси. Така ще можете да определите правилния подход и подходящия източник на мотивация.

2. Стилът на комуникация

Изборът на точен стил на комуникация е от решаващо значение когато планирате ефективно рекламно послание. Стилът трябва да отразява културните и социалните норми на аудиторията и едновременно с това да е съобразен с маркетинговите цели. Например, ако конкретният продукт или услуга е предназначен за по-млада аудитория, то може да се употреби по-разговорен стил или да се използват някои от популярните в този момент тенденции.

3. Потребителското преживяване

какво е призив за действие, какво е call to action, пример call to action, как се създава рекламен текст, рекламен текст пример, потребителско преживяване

Опростете максимално процеса на покупка или абониране, така че да направите потребителското преживяване възможно най-интуитивно и приятно. Прегледайте отново всички стъпки от взимането на решение за покупка до неговото фактическо извършване. Така ще бъдете сигурни, че ефективният призив за действие няма да бъде последван от отказ от поръчка или изоставяне на кошницата.

4. Ефективността на дизайна

Използвайте всички възможни средства, за да задържите вниманието на потребителите. Освен подходящ рекламен текст с мощен призив за действие, това включва и ефективен дизайн, съобразен с добрите практики на UX, с правилно разположени елементи, уместни цветове и удобен за четене шрифт.

5. Целите на призива за действие

Какво желаете да постигнете с този call to action?

  • Да увеличите продажбите;
  • Да спечелите нови последователи;
  • Да подканите потребителя да продължи към следващ пост / страница;
  • Да накарате потребителя да се свърже с вас;
  • и др.

Когато дефинирате желаното действие можете да преминете към най-добрите начини за неговото постигане.

Как се пише призив за действие

как се пише призив за действие, как се пише call to action, пример call to action

Най-добрите call to action фрази са кратки и съдържат въздействащи глаголи. Те се свързват директно с потребителя; заобикалят баналните рекламни послания като „кликнете тук“ и „купете още днес“, за да го доведат до истинската стойност на продукта, до желания от потребителя резултат:

  • Станете част от общността – вместо „абонирайте се“
  • Впуснете се в приключението – вместо „резервирайте сега“
  • Открийте нови възможности – вместо „свържете се с нас“

Когато създавате призив за действие, опитайте да го оформите по-скоро като покана, отколкото като заповед. Традиционните призиви за действие като „купете сега“ и „резервирайте веднага“ вече не са достатъчно ефективни, тъй като са очевидно рекламни и голяма част от потребителите ги игнорират.

Вместо това нека вашата call to action фраза загатне, че ако се абонират / присъединят / резервират, пред тях ще се разкрие ново преживяване с висока стойност и директни ползи. Подайте ръка на потребителите, за да направят първата стъпка. След това, ако са достатъчно мотивирани, те ще завършат процеса на покупка или абонамент без нужда от допълнителни инструкции.

Призиви за действие, които да използвате за своите рекламни послания

как се пише призив за действие, как се пише call to action, пример call to action, call to action примери

„Тествайте безплатно за 30 дни“ – вместо да изисквате незабавна покупка, дайте възможност на потребителите да изпробват продукта или услугата за безплатен пробен период. Ако се колебаят, това ще им вдъхне увереност да опитат, вместо напълно да се откажат.

„Абонирайте се и вземете 20% отстъпка от своята поръчка“ – похват, който се използва често, когато потребителите се приканват да се абонират за имейл бюлетин. Отстъпката или друг вид подарък към първа или следваща поръчка има физическа стойност, която биха могли да „осребрят“ веднага – тоест да получат нещо „реално“ срещу своето дигитално включване във вашата общност.

„Плъзнете нагоре, за да откриете офертата на деня“ – тази фраза предполага оферта с краен срок в рамките на деня и създава чувство на неотложност, както и FOMO (fear of missing out) или „страх да не пропуснем нещо“.

„Поръчайте с безплатна доставка до края на деня“ – предлага се специална лимитирана оферта и се създава чувство на неотложност.

как се пише призив за действие, как се пише call to action, пример call to action, рекламен текст пример

„Станете част от нашата общност. Очакваме ви“ – усещане за принадлежност и необходимост да се отговори на създадените очаквания.

„Включете се в играта и спечелете награди“ – добавя състезателен елемент, но и предполага, че почти без усилия потребителят може да получи награда.

„Направете първата стъпка към промяната“ – подкана да се направи малка стъпка, която ще доведе до видим резултат.

какво е призив за действие, какво е call to action,  как се създава рекламен текст, рекламен текст пример, потребителско преживяване

„Вдъхновете се за … „ – този призив за действие показва на практика похвата да се прескача директното рекламно послание и да се преминава към допълнителните преимущества за потребителите. По този начин им давате да разберат, че освен очевидните ползи от продукта или услугата, ще получат и добавена стойност под формата на преживяване – ще се мотивират, ще се ентуасиазират, ще се вдъхновят.

„Усетете емоцията“ – и тук фокусът е върху емоционалния ефект от използването на продукта / услугата. Глаголи като „усетете“, „почувствайте“, „изживейте“, „изпитайте“ се свързват с потребителите на подсъзнателно ниво и така по-лесно може да се въздейства върху решението за покупка.

„Присъединете се към нашата общност от 50 000 последователи“ – дава на потребителите да разберат, че други 50 000 души са в определен кръг, а те все още са извън него.

„Станете един от над 10 000 доволни клиенти“ – използването на факти и числа в призива за действие спомага той да звучи авторитетно, което повишава доверието на потребителите към компанията, продукта или услугата.

как се пише призив за действие, как се пише call to action, пример call to action, рекламен текст пример

„Увеличете продажбите си в 3 лесни стъпки“ – носи обещание за постигане на желан резултат без необходимост от прекалено големи усилия; повишава любопитството.

„Свържете се с нас за безплатна консултация по имейл“ – да обърнем внимание не толкова на думата „безплатна“, колкото на уточнението, че комуникацията с клиента ще бъде по имейл. През последните години интернет потребителите се ориентират все по-добре в мрежата и стават все по-запознати с онлайн измамите, затова започват по-рядко да се доверяват на обещания за безплатни обяди. За сметка на това, обаче, голяма част от по-младите предпочитат писмената комуникация, независимо дали под формата на имейл или чат, пред разговорите с непознати по телефона. Затова, в определени случаи, споменаването на метода на комуникация може да увеличи броя реални запитвания.

„Искам да науча повече“ – призив за действие от първо лице, който помага на потребителя да почувства, че контролът е в негови ръце.

„Покажи ми останалите промоционални оферти“ – отново призив за действие под формата на заповед от името на потребителя, която загатва за лимитирани оферти, предназначени специално за него, в ограничен времеви прозорец.

как се пише призив за действие, как се пише call to action, пример call to action, рекламен текст пример

„Вземете своя персонален код за отстъпки“ – може да се тълкува като „вземете това, което вече ви принадлежи“; засилва усещането за контрол и за персонализирано потребителско преживяване.

„10% отстъпка на този продукт в кошницата“ – това е един от любимите ми призиви за действие, който за първи път видях в мобилното приложение на Answear. Ако добавите продукт в „Любими“, но не пристъпите към покупката му, след определен период от време Answear дава допълнителни 10% остъпка само за този продукт, ако го преместите в кошницата. От там до реалната покупка ви делят само няколко клика, а изкушението е голямо – щом този продукт вече е в „Любими“, значи ви харесва и планирате да следите дали цената му няма да бъде намалена. Страхотен маркетингов похват от страна на този бранд.

„Последни бройки“ / „до изчерпване на количествата“ – създава се чувство на неотложност, не поради крайния срок на ценовата оферта, а заради възможността продуктът да се изчерпа и да няма друга наличност.

как се пише призив за действие, как се пише call to action, пример call to action, рекламен текст пример

„Регистрирайте се за неограничен достъп до …“ – прилагателни като „неограничен“, „непрекъснат“, „пълен“, „ексклузивен“ и др. подсказват, че срещу парите си можете да получите много повече, или дори „всичко“. Така еднократната покупка се превръща в инвестиция – регистрирате се сега, но имате достъп до всичко, по всяко време, в бъдеще.

„Доверете се на екипа ни и изживейте своята приказка“ – носи обещание за ексклузивно и персонализирано изживяване, което потребителите ще получат лесно и без усилия, стига да се доверят на правилния екип от професионалисти.

как се пише призив за действие, как се пише call to action, пример call to action, рекламен текст пример

„Купете визията“ / „Купете колекцията“ – следва презумпцията, че ако харесвате определен продукт, то вероятно ще харесате и други, подобни на него. Похват, който се използва за стимулиране на онлайн продажбите.

„Поръчайте сега и се насладете на …“ – довършете изречението с най-ценното предимство на вашия продукт или услуга. То може да бъде „спокоен сън“ или „страхотен тен през цялото лято“ – важното е недвусмислено да покажете на потребителя, че ако закупи продукта / услугата, ще живее и ще се чувства по-добре, отколкото сега. А също и че чрез еднократна покупка може да реши даден проблем за дълъг период от време или дори завинаги.

„Изберете своята перфектна визия“ – фокусът е върху избора и възможността за персонализация. Освен това, тази фраза създава впечатлението за интерактивно изживяване под формата на игра, а това е нещо лесно, приятно и неангажиращо.


как се пише призив за действие, как се пише call to action, пример call to action, рекламен текст пример

„Спестете до 50% от разходите си за …“ – още един похват, който цели да превърне онлайн покупката в инвестиция в бъдещето. При определени демографски сегменти този тип призиви за действие са изключително ефективни.

„Не пропускайте най-голямата лятна разпродажба – абонирайте се сега“ – фрази като „най-голямото“ или „най-ниските цени“ дават сериозна заявка и дори потребителят да не повярва на това твърдение, то със сигурност ще провери дали наистина е така – ще запомни името на бранда и условията на промоционалната оферта.

„Научавайте първи за всички нови продукти и отстъпки“ – този призив за действие разчита на бързата реакция и емоционалното решение за покупка на потребителите. Ако често провеждате светкавични разпродажби или промоции в рамките на определени дни и часове, този call to action е подходящ.

Създаването на перфектния призив за действие е процес, който изисква добро познаване на аудиторията и на копирайтинг техниките, които ще имат най-силен ефект върху нея. Ако имате нужда от помощ за изработката на рекламни текстове или статии със силен призив за действие за вашия блог или профил в социалните мрежи, можете да се обърнете към копирайтър за съдействие и професионален съвет.