Списък с десет от най-популярните безплатни шрифтове на 2022 година

Добре подбраната типография е заложена в основата на повечето креативни проекти, независимо дали става въпрос за дизайн на лога, уебсайтове, приложения или продуктови опаковки. Използването на подходящ шрифт може да спомогне за правилно предаване на рекламното послание, за създаване на емоционална нагласа към бранда, за изграждане на правилен контест и, най-вече, за визуално въздействие върху аудиторията.
Неслучайно типографията се класифицира като наука, древна почти колкото самата писменост. След изобретяването на печатарската преса на Гутенберг, типографията набира голяма популярност и се оформя като самостоятелна професия. Навлизането на дигиталните шрифтове увеличава общия брой до стотици, а в началото на XX век вече са хиляди. Днес можем да избираме измежду 550 000 различни серифни, сансерифни, ръкописни и артистични шрифтове, разпределени в около 36 000 подраздела.
Типографията продължава да еволюира и да се трансформира, следвайки модата и тенденциите на дизайна, поп културата и самия живот. Но на кого са нужни толкова много шрифтове? Необходимостта от нови шрифтове е същата като от нови дрехи, филми или музика – типографията е форма на изкуство и, като такава, преоткрива себе си чрез измислянето на автентични нови шрифтове, или чрез видоизменяне на добре забравени такива. Ето и някои от най-добрите безплатни шрифтове, които набират популярност през 2022 година:
1. Misto

Авторът зад този разкошен шрифт е дизайнерът Катерина Королевцева, която го посвещава на своя роден град Славутич, Украйна. Безплатният серифен шрифт с модернистични елементи поддържа както латиница, така и кирилица. На украински „мисто“ означава град, а този градски шрифт е подходящ за контрастни дизайни, фокусирани върху ретро естетиката и утопичния стил.
2. Restora

Шрифтът Restora представлява съвкупност от 16 серифни шрифта в римски стил, създадени от дизайнера Назир Удин. Леките серифни елементи правят Restora приятен за окото и същевременно придават старинност и автентичност на текста.
Добрата четивност на шрифта го прави подходящ за различни проекти, включително корици на книги, заглавия на печатни материали и др. Стилистичните му алтернативи Restora Extra Light и Restora Thin Italic предлагат нужното разнообразие за един наистина уникален по рода си дизайн.
3. Neue Metana

Шрифтът Neue Metana е разработен от индонезийското дизайнерско студио Dirtyline Studio и притежава минималистична типография и модерно излъчване. Според създателите си е вдъхновен от градската среда и съвременния начин на живот.
Подходящ е за статии в печатни медии, за нюзлетъри, рекламни каталози и промо материали. Стандартният Neue Metana Regular позволява на текста да диша и да се разгръща, докато Neue Metana Bold е много по-плътен и солиден.
4. Okta Neue

Наричан от автора си „геометрична гротеска“, Okta Neue е нов прочит на вече познатия Okta – сансерифен шрифт, разработен в 22 разновидности от Extra Light Italic до Heavy Italic. Шрифтът Okta Neue е разработен от дизайнера Евгений Танцурин през 2019 и е перфектен рекламен инструмент за текстове, които имат нужда от отлична четимост и разнообразие на стиловете.
Приятната неутрална естетика и елегантните геометрични извивки на Okta го правят подходящ за всякакъв тип текстове и материали. Авторът е изпипал типографията докрай, добавяйки чувствителна към главни букви пунктуация, лигатури, дроби, субскрипт, суперскрипт и др.. Шрифтът поддържа латиница и кирилица, със специална серия допълнителни символи, характерни за българския и сръбския език.
5. Disket Mono

Препратка към зората на Интернет – семпла визия, ясно дефинирани линии, модулен дизайн. Шрифтът е създаден от аржентинския дизайнер Марио Диаз, а кирилицата е добавена от Денис Игнатов.
Правилната геометрична форма на буквите изгражда решетъчната архитектура на типографията, а за онези, които помнят какво е дискета, този шрифт носи и приятна носталгия по миналото. Disket Mono е подходящ за дигитални проекти, свързани с технологии и интернет маркетинг.
6. Mattone

Създаден от дизайнера Нунзио Маззаферо, член на италианския open source колектив Collletttivo, Mattone е стилен сансерифен шрифт, който се отличава с праволинейност, симетрия и висока четивност.
Опростеният дизайн на Mattone го прави подходящ за приложения, уебсайтове и нюзлетъри, както и за креативни проекти, които имат нужда от доза дързост.
7. Harmond Display

С деликатни лигатури и изпипани серифни елементи, Harmond Display изглежда като официалния шрифт на модните и лайфстайл списания.
Елегатната му естетика стои страхотно върху формални покани, поздравителни картички, брандирани рекламни материали, постери и визитки.
При Harmond Display дори пунктуационните знаци са мини произведение на изкуството, а извивките на латинските a, g, t създават усещане за почти ръкописно изписване на думите.
8. Resist Sans Neo-Grotesque

Resist Sand се квалифицира като неогротеска, която съчетава тенденцията към униформеност с желанието да се избяга от рутината. За първи път е представен през 2020 година, а през 2022 претърпява цялостен редизайн. Брандът зад шрифта е Groteskly Yours – дигитално студио, създадено от Евгений Танцурин през 2019.
Типографията на Resist Sans е разделена в 2 направления: Текст и Дисплей, със 7 стандартни и 7 италик шрифта във всяко от тях, или общо 28 шрифта, покриващи по-голямата част от базираните върху латинския езици, разширена кирилица, както и множество цифри, фракции, символи, суб- и суперскрипт.
Resist Text е предназначен за текстове в малък формат, като например печатни материали, докато Resist Display е разработен за текстове в голям мащаб и е насочен към билборди и външна реклама.
9. Magilio

Фин и деликатен серифен шрифт с меки, заоблени букви и естетика, следваща съвременните трендове в типографията. Серифните елементи са вдъхновени от ботаниката и имитират венчелистчета или антени на пеперуда.
Magilio е подходящ за дизайн на постове за социалните мрежи, за лога, заглавия на книги, плакати, цитати, сватбени покани и всякакви други проекти, които целят да разчупят статуквото.
10. Tropikal

Един винтидж шрифт, предназначен за дизайнерите, които творят смело и авантюристично. Базиран е на стари филипински шрифтове през погледа на съвременните трендове в типографията. Вдъхновен е от шрифтовете, използвани през XIX век за филипинските банкноти и вестници.
Tropikal се отличава с остри ръбове и размах при изписването на буквите. Винтидж настроението идва от серифните елементи и контраста между тънки и плътни линии. Шрифтът е подходящ за рекламни дисплеи, брандирани рекламни материали, както и за лого дизайн. А за да изпълни пълноценно маркетинговите си цели, шрифтът трябва да е съобразен с предназначението и таргета на рекламния текст, за който ще бъде използван.
Източници //
https://www.wix.com/blog/
https://behance.net/